Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Filmová šlehačka z celé Evropy

Česko

Kde se dá vidět pohromadě to nejlepší, co se za minulé dva roky urodilo v evropských kinematografiích? Už posedmnácté na festivalu Dny evropského filmu, který dnes začíná.

Pražskou část přehlídky Dny evropského filmu dnes večer odstartuje komedie Soul Kitchen, jejímž prostřednictvím vyznává režisér Fatih Akin (Proti zdi) lásku multikulturnímu Hamburku. Film, který byl na loňském festivalu v Benátkách oceněn Zvláštní cenou poroty, v kině Světozor uvedou herečky Anna Bederke a Dorka Gryllus.

Dny evropského filmu letos nabídnou osmatřicet filmů, rozřazených do tří sekcí. Národní liga sdružuje favority daných zemí pro nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, kategorie Best of z národních produkcí vybírá to subjektivně nejzajímavější a tematický blok K věci rezonuje s tématem evropského boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

V poslední jmenované sekci vynikají například oceňovaný britský snímek Taková je Anglie!, popisující počátky skinheadského hnutí v Anglii, nebo syrové francouzské drama Chamsa o nelehké každodenní realitě jedenáctiletého romského chlapce Marca v ulicích Marseille. Na hvězdné obsazení láká politický thriller z doby studené války Krycí jméno: Farewell, v němž si sovětského agenta zahrál režisér Emir Kusturica, sekunduje mu například známý Willem Dafoe. Lehčí žánry reprezentují francouzskobelgická groteska Rumba a nenápadná italská komedie Oběd v polovině srpna. Diváci také budou moct „dohnat“ špičkové evropské filmy, které se už pomalu vytrácejí z tuzemské distribuce - například loňského velkosběratele ocenění, historické drama Michaela Hanekeho Bílá stuha, či vynikající francouzskou gangsterku Prorok.

V nabídce nechybějí ani dokumentární filmy. Slovenský snímek Osadné o snaze zachránit vymírající rusínskou vesničku zvítězil v soutěži dokumentů na loňském festivalu v Karlových Varech, Hranica o nesmyslném rozdělení vsi na slovensko-ukrajinském pomezí zase triumfovala v Jihlavě. Uveden bude také nový český dokument Oko nad Prahou, věnovaný Janu Kaplickému a jeho návrhu Národní knihovny. Po jeho projekci se uskuteční debata s autory filmu a mediálně známými příznivci „blobu“.

Tradiční panelová diskuse bude mít letos téma digitalizace filmového dědictví ve střední Evropě. Proběhne 21. 4. dopoledne v Evropském domě.

Pražská část Dnů evropského filmu poběží v kinech Světozor a Lucerna do 22. 4., kdy ji zakončí norská černá komedie Bezva chlap, která letos soutěžila na Berlinale. Přehlídka se pak přesune do brněnského sálu B. Bakaly. Ozvěny se uskuteční v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Olomouci, Plzni, Uherském Hradišti a ve Veselí nad Moravou. Všechny informace včetně kompletního katalogu jsou na www.eurofilmfest.cz.

Autor: