Jde o surový kámen bez opracování. „Cílem bylo vytvořit důstojný památník, který by byl dočasný. Samozřejmě počítáme s tím, že v průběhu času vznikne stálé pietní místo. Záměr je takový, aby bylo dílo otevřeno interpretaci. I od pozůstalých, s kterými to řešíme, jsou reakce velice různé, vidí v tom různé věci,“ řekl serveru Lidovky.cz Martin Pehal, proděkan filozofické fakulty.
Rozhodnutí vychází z konzultací s psychology a dalšími experty. Bere v potaz zkušenosti s podobnými masovými útoky ze zahraničí – například ze Spojených států či Norska, kde vraždil Anders Breivik.
Dle expertů důležité momenty přicházejí v intervalech jednoho, šesti a dvanácti měsíců od tragické události. Právě při těchto příležitostech plánuje univerzita vzpomínkové akce.


















