Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

Filozofická fakulta UK v Praze. foto: Profimedia.cz

Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické fakultě. Žádá řádné, úplné a pochybnosti nevzbuzující došetření všech souvislostí útoku i jemu předcházejících událostí. Podle svého vyjádření podá stížnost zatím jen stručně s ohledem na omezený čas i kvůli tomu, že fakultě dosud nebylo umožněno nahlédnout do vyšetřovacího spisu.
  13:20aktualizováno  19:37

„V tomto smyslu jsme informovali zasažené, s nimiž jsme v pravidelném kontaktu,“ potvrzuje Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky a proděkanka Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, která se zasaženými průběžně komunikuje již od prvních dní po tragických prosincových událostech.

„Apelujeme na lidskou empatii k hluboké tragédii, kterou pozůstalí a zranění stále prožívají,“ říká děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Eva Lehečková.

Usnesení o odložení obdržela UK v pátek. „Stížnost lze ze zákona podat do tří kalendářních dnů od doručení, proto ji Univerzita Karlova podá dnes,“ uvedla v pondělí.

„Jedním z hlavních důvodů pro podání stížnosti je fakt, že se UK prostřednictvím svého právního zástupce nemohla podrobněji seznámit se spisem, ačkoli se jedná o skutečnosti, které se jí jako poškozené bezprostředně týkají. Stížnost je podána zejména z důvodů předběžné opatrnosti a je v ní i požadavek na stanovení několika konkrétních termínů nahlédnutí do spisu v plném rozsahu,“ uvedli ve vyjádření, které ČTK poskytla Petra Klusáková z tiskového oddělení rektorátu, zástupci vedení fakulty a univerzity.

Vedení FF UK v den tragického útoku několikrát nabízelo pomoc policistům, kteří v hlavní budově školy po podezřelém studentovi pátrali. Ti na nabídku však nereagovali. Potenciálního útočníka policisté přitom hledali už téměř hodinu a půl před začátkem střelby. Vyplývá to z detailního dokumentu o komunikaci akademiků s policií, který škola zveřejnila v lednu tohoto roku.

Z nových zjištění také vyplývá, že policie přijela do budovy fakulty na Palachově náměstí jen několik minut po vrahovi. Jinde než v přízemí a v prvním patře ho ale nehledala. Policejní postup prověřovala také inspekce GIBS, ale dospěla k tomu, že trestného činu se nikdo z policistů nedopustil.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí před odletem do Bruselu novinářům řekl, že věc se musí vyšetřit a zbavit všech pochybností. Připomněl, že postup policie prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Její ředitel Vít Hendrych předminulý týden mimo jiné uvedl, že policie střelbě zabránit podle šetření GIBS nemohla. „Jsem přesvědčen, že se všechny věci, kde jsou nějaké otazníky, vysvětlí,“ řekl Fiala. Musí to ale podle něj dělat ti, kdo k tomu mají kompetence a pravomoci.

Na pondělní tiskové konferenci se blíže k novým zjištěním odmítl vyjádřit ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan řekl, že policie představí vlastní analytickou zprávu. „V této chvíli mají média náskok, protože někteří pozůstalí už přijali obsílku. Dostalo se to na veřejnost, což vůbec nekritizuji, je to rozhodnutí těch, komu materiál přišel,“ konstatoval. Před svým komentářem, ve kterém se chce zaměřit na to, jakými systémovými změnami by se mohlo v budoucnu podobným událostem lépe předcházet, chce dát prostor policii a státnímu zastupitelství. „Považoval bych za krajně necitlivé komentovat závěry v tuto chvíli,“ uvedl.

Při střelbě budově fakulty v centru Prahy přišlo loni 21. prosince o život 14 lidí. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně. Podle policie střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň na Kladensku, kde byl nalezen i jeho mrtvý otec. Policie mladíka na základě balistické expertizy spojila rovněž s případem vraždy muže a dvouměsíčního dítěte v Klánovickém lese na okraji Prahy.

31. ledna 2024

Vražedná střelba v Praze

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!