Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Filozofická fakulta UK má velký problém. Nemá peníze na výplaty a propouští

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Největší fakulta pražské Univerzity Karlovy má vážný problém: chybí jí několik desítek milionů korun. Sekeru v rozpočtu paradoxně zasekl mzdový předpis UK, který zvýšil tabulkové minimální mzdy. Filozofická fakulta, která se s finančními problémy potýká již řadu let, však na zvýšení platů svých pracovníků nemá peníze.

Situaci se vedení fakulty rozhodlo řešit rázně: plošně přeřazuje akademické pracovníky do nižších platových tříd. Profesor, který měl dříve nárok na platovou třídu s dolní hranicí 32 tisíc korun, se musí spokojit s platem docenta (spodní hranice 27 tisíc) nebo dokonce odborného asistenta (22 500 korun).

Jednou z podmínek přiznání „profesorského platu“ se také stala koordinace projektů s rozpočtem vyšším než pět milionů korun. Takové projekty jsou však v humanitních vědách velmi výjimečné.

A propouští se. Historik Jaroslav Čechura se stal po roce 1989 na FF UK prvním propuštěným profesorem se smlouvou na dobu neurčitou.

Stejný osud potkal i etnologa Martina Soukupa. Ten byl propuštěn jen pár týdnů před tím, než jeho práce Antropologie a Melanésie zvítězila v celouniverzitní soutěži o nejlepší odbornou monografii.

Podle děkanky FF UK Mirjam Friedové propuštění nezapadají do nových koncepcí ústavů. „Obory jsou tak obsáhlé, že je jedno pracoviště nemůže obsáhnout celé, takže si musí vybrat jen nějakou část,“ uvedla.

Reportáž o situaci na FFUK najdete v sobotní příloze LN Orientace.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.