Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Hledali otcovraha, se střelbou nepočítali.“ Expolicisté hodnotí kritické momenty při pátrání po vrahovi z fakulty

O pátrání po vrahovi z filozofické fakulty hovořili bývalí elitní policisté pod podmínkou, že nebudou zveřejněny jejich fotografie. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Vyšetřovali organizované zločinecké gangy. Pátrali po nebezpečných pachatelích. Vykopali řadu roky pohřešovaných obětí vražd. Teď v exkluzivním rozhovoru elitní detektivové Luboš Fiala a Jiří Simon popsali kritické momenty pátrání po vrahovi Davidu K.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Oba muži od policie před třemi lety odešli, protože jim šéfové sdělili, že násilí ubývá. Jenže oni v terénu viděli jiný obrázek. Bývalí klíčoví důstojníci odboru násilí Národní centrály proti organizovanému zločinu souhlasili s rozhovorem pod podmínkou, že nebudou zveřejněny jejich fotografie.

Elitní detektivové

 • Luboš Fiala (51) sloužil v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) od roku 1999. Mezi lety 2008 a 2021 byl vedoucím odboru násilí v hodnosti plukovníka. U policie strávil 28 let. Nyní podniká v oblasti bezpečnosti. Odešel, protože měl za to, že podle jeho šéfů prý „násilí ubývá“.
 • Jiří Simon (52) sloužil rovněž v ÚOOZ. V policejní uniformě strávil 31 let. Odešel kvůli reorganizaci v roce 2021. Byl vedoucím oddělení odboru násilí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), dříve ÚOOZ. Podniká v oblasti bezpečnosti.

Lidovky.cz: Proč policie celou dobu před střelbou na filozofické fakultě pracovala s verzí, že jde v případě Davida K. o sebevraha, když už před jednou hodinou v osudný den věděla, že je podezřelý z vraždy otce, jehož našla hlídka v tratolišti krve v Hostouni. V domě byl navíc nástražný výbušný systém. Policie už také věděla od oznamovatelky, že jí kamarád píše „děsivé zprávy“.
Simon
: To, že jde o sebevraha, policii řekla kamarádka, evidentně to vyplynulo z jejího rozhovoru s Davidem K. S největší pravděpodobností policie také tušila, že je vrahem svého otce. Nástražný výbušný systémem ale mohl sloužit k zahlazení stop. Vraždu otce vzala proto policie jako motiv k sebevraždě, o které mluvila kamarádka. Šlo o komplex informací, které logicky navazovaly. Nebyl důvod ho v té chvíli rozporovat.

Fakt, že měl hodně zbraní, je samozřejmě alarmující, ale v daném případě je otázkou, kolik informací měli z místa vraždy v Hostouni, kam se David K. řítí a co chce spáchat dále. Abych to řekl jinak, od jedné hodiny a zjištění prvotních informací do doby střelby nebylo dostatek času informace dále rozpracovat a uvažovat nad jinými variantami. Tak to vidím na základě dostupných informací.

Schůzi ke střelbě na filozofické fakultě? Z úcty raději ne

Fiala: S kolegou souhlasím. Akorát bych doplnil jedno. Pokud přijede policejní hlídka na místo a zjistí možnou vraždu, samozřejmě žádá o výjezd kriminálky ze středočeského krajského ředitelství. Teprve v tu chvíli se rozjíždí samotné vyšetřování, co se na místě stalo.

Kriminalisté teprve začínají lustrovat pachatele. Hlídka v první chvíli nemusela vědět, že má podezřelý tolik zbraní. Tyto informace zjistili později. Od zjištění vraždy do střelby na filozofické fakultě uběhly něco přes dvě hodiny. Kluci podle mě pracovali velice dobře.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

 • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
 • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
 • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: