Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finále tenistům uteklo v neděli

Česko

Po čtyřhře čeští tenisté v Davis Cupu nad Srbskem vedli, ale v závěrečných dvouhrách o postup přišli

BĚLEHRAD/PRAHA Slzy i naděje na úspěch se nakonec ztratily v hloučku slavících Srbů. Po vítězství v sobotní čtyřhře chyběl českým tenistům jen jediný bod k možnosti obhajovat loňské finále Davis Cupu.

Bod, který včera nedokázal ve svém zápase získat Tomáš Berdych ani Radek Štěpánek.

Nejdříve první jmenovaný podlehl po setech 6:4, 3:6, 2:6 a 4:6 Novaku Djokovičovi, který stav semifinále vyrovnal na 2:2. Radost bělehradských fanoušků pak vypukla naplno, když Janko Tipsarevič smetl Štěpánka 6:0, 7:6 a 6:4.

„Když se na to dívám zpětně, tak rozhodl páteční bod. Tomáše singl nezastihl v optimální formě. Pro finále žijeme, atmosféra v týmu je fantastická a letos jsem viděl velikou šanci,“ přiznal smutek nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

Jeho výběr si letos o „salátové míse“ může nechat jen zdát, protože zklamal právě Berdych, od něhož se očekávalo nejvíce.

Po páteční lekci od Tipsareviče nevyzrál finalista letošního Wimbledonu ani na druhého hráče světa Djokoviče. Přitom se zprvu zdálo, že nebude mít potíže se získáním rozhodujícího bodu. Rodák z Valašského Meziříčí vyhrával 1:0 na sety. „Snažil jsem se mu vnutit svůj styl a ze začátku to fungovalo,“ vyprávěl pětadvacetiletý mladík, jak se nechtěl přizpůsobit soupeři, který si užívá dlouhé výměny.

Poté se však Djokovič nechával deset minut ošetřovat po ošklivém pádu a dlouho to vypadalo, že zápas skrečuje. I domácí publikum ho se slzami v očích prosilo, aby předčasně nekončil. Při své premiéře ve čtyřhře jim totiž předvedl jen vzteklou stránku své povahy. Se třetím deblistou žebříčku ATP Nenadem Zimonjičem ji totiž jasně prohráli, i když po úvodní sadě srbský pár vedl.

Djokovič se s ovázanou nohou zvedl, vrátil se na kurt a mnohonásobně zlepšil své údery. Důležité vítězství se českému hráči postupně vzdalovalo. Byla to nakonec srbská opora, která přes špatný začátek svého pokořitele ze semifinále Wimbledonu přejela.

Nadešla proto Štěpánkova chvíle, kdy měl znovu podržet české šance v tu nejdůležitější chvíli. Zatímco v pátek se nadechl ke skvělému výkonu, včera dostal hned v prvním setu „kanára“. Postupně se sice zlepšoval, ve druhé sadě získal zpět ztracené podání, ale v tie-breaku obrat nedotáhl. I ve třetím setu se marně pokoušel o zmrtvýchvstání. Do vánoční Paříže, kde by tenisté v případě postupu pravděpodobně hráli s dalším finalistou Francií, se tudíž nepodívají.

Dokud však u týmu zůstává Štěpánek, naděje na triumf žije dál. „Až s jeho koncem můžou přijít chudší roky, nějaké baráže i záchrany,“ varoval Navrátil.

***

DAVIS CUP

Srbsko-Česko 3:2 * Páteční dvouhry Troicki - Štěpánek 6:4, 2:6, 4:6, 4:6 Tipsarevič - Berdych 7:5, 6:2, 2:6, 7:6 (7:5) * Sobotní čtyřhra Djokovič, Zimonjič - Berdych, Štěpánek 6:3, 1:6, 4:6, 1:6 * Nedělní dvouhry Djokovič - Berdych 4:6, 6:3, 6:2, 6:4 Tipsarevič - Štěpánek 6:0, 7:6, 6:4

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...