Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cifršpioni loni zajistili rekordních pět miliard z podvodů

Obálka s penězi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka s penězi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) vloni zajistil z podvodných transakcí 5,54 miliardy korun. Objem zajištěných prostředků spojených s korupčním jednáním, praním špinavých peněz, daňovými podvody či financováním terorismu tak byl rekordní a o téměř 360 milionů vyšší než za předešlé dva roky dohromady. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí.

V roce 2015 přijal útvar 2963 oznámení o podezřelých obchodech, v 514 případech podal trestní oznámení. U 294 trestních oznámení uplatnil blokaci peněz, což je proti roku 2014 o 12 procent více.

„Útvar vykazuje trvalé zlepšování ve všech měřítcích své činnosti, včetně úspěšnosti v odhalování karuselových podvodů či množství zajištěných peněz,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil, že prostředky odčerpané FAÚ nejsou žádnými virtuálními čísly, ale reálnými penězi, které útvar navrátil do státního rozpočtu. Jen podvodníkům s DPH se podle něj podařilo exekučně zabavit 980 milionů korun.

Úspěšnosti FAÚ v odhalování a šetření podvodů napomáhá úzká spolupráce s Finanční správou, Celní správou a policií. „Zvláštní poděkování patří také pracovníkům z bank, kteří spolu s FAÚ tvoří základní kámen fungování systému boje proti praní špinavých peněz v ČR,“ upozornil ředitel útvaru Libor Kazda.

Koho FAÚ odhalil

Krajské nemocnici byla z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví schválena investice k zakoupení zdravotnického zařízení o hodnotě cca 3 - 5 mil. USD. Prostředníkovi, kterým byla česká společnost vlastněná zahraničním dodavatelem, nemocnice zaplatila 200 mil. Kč, dle tehdejšího kurzu 11,3 mil. USD. Šlo o částku takřka o 110 mil. Kč vyšší, než by bylo zaplaceno v zahraničí za nejkomplexnější typ tohoto zařízení. Zahraniční dodavatel pak z těchto peněz zaslal 26 mil. Kč dvěma českým firmám s nejasným podílem na této dodávce. Z jejich účtů byla část peněz vyvedena hotovostními výběry, část odeslána na účty zahraničních společností, mj. prodejci automobilových veteránů a stavební společnosti. Díky trestnímu oznámení se podařilo zajistit část peněz na účtech několika společností.

Organizovaná skupina osob se v účelovém obchodním řetězci podílela na daňových podvodech v oblasti reklamy a dále praní špinavých peněz. Na účty organizátora, jeho příbuzných a přátel byly zasílány peníze získané skrze fiktivní daňové doklady nebo doklady se značně nadhodnoceným plněním. V různých článcích řetězce docházelo k hotovostním výběrům v celkové výši 157 mil. Kč. Tyto výnosy byly organizátorem a jeho manželkou legalizovány uměle vytvořenou pohledávkou, která byla bezplatně postoupena jejich synovi, a ten ji prodal s nestanoveným datem splatnosti své vlastní obchodní společnosti. U organizátora byly zjištěny soukromé investice do zlatých cihel ve výši více než 30 mil. Kč. Na základě trestního oznámení FAÚ byl zajištěn majetek v celkové výši 100 mil. Kč.

Šetření FAÚ zjistilo větší skupinu personálně propojených společností, které si pravidelně nárokovaly neoprávněné nadměrné odpočty DPH o celkové výši 500 mil. Kč. FAÚ následně prověřil okruh podezřelých osob a zjistil možného hlavního pachatele této kriminální činnosti.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...