Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice Na Homolce likviduje firmy ze Dbalého éry. Šetří desítky milionů

Česko

  17:06
PRAHA - Nemocnice Na Homolce vypsala k dnešku přes 11 tisíc veřejných zakázek celkem za 1,6 miliardy korun a činí personální a organizační změny, které umožní definitivní přesun činností z dceřiných společností do nemocnice do konce letošního roku.

Ředitel nemocnice Na Homolce Ivan Oliva. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ve čtvrtek to sdělil ředitel nemocnice Ivan Oliva s tím, že nemocnice již získala souhlas vlády s plánem likvidace dceřiných společností.

„Nic tak již nebrání vstupu do likvidace, a tedy definitivnímu zániku Holte, s.r.o. a následně také Holte Medical, a.s.,“ uvedl.

Protikorupční policie v únoru obvinila pět lidí v souvislosti s hospodařením této nemocnice v letech 2004 až 2012. Loni v dubnu obvinila ohledně dalších zakázek nemocnice šest lidí, kteří údajně instituci poškodili o více než 50 milionů korun. Mezi stíhanými je i Vladimír Dbalý, který vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012.

Nemocnice zahájila koncem roku 2014 na pokyn ministerstva zdravotnictví proces postupného utlumování a následné likvidace dvou dceřiných společností, jež do té doby zajišťovaly pro Homolku veškerou ekonomiku, účetnictví a nákup zdravotního materiálu.

Zleva obžalovaní Tomáš Kadlec, Vladimír Dbalý a advokátka Petra Lamková.
Advokát Vlastimil Rampula hájící v kauze Homolka Pavla Kocourka.

Cílem podle ředitele je co nejvíc zefektivnit její chod a veškeré systémy nastavit tak, aby byly transparentní a v souladu s platnými zákony. „To vše se děje bez sebemenšího dopadu na poskytování péče o pacienty. Proces je pod drobnohledem politiků, státních orgánů, médií i veřejnosti,“ konstatoval ředitel.

Nemocnice ušetřila desítky milionů

Od loňského dubna už veškeré účetnictví zajišťují zaměstnanci nemocnice, což přináší nemocnici úspory v řádech desítek milionů korun. „Je patrné, že změnou procesů a řízení i v druhé dceřiné společnosti, Holte Medical, a.s., došlo k výrazné úspoře nákladů a že nákup pro nemocnici máme plně pod kontrolou, čímž jsme zamezili možnému odlivu finančních prostředků mimo nemocnici,“ shrnul ředitel.

Činnost již naplno vykonává nově vzniklý odbor nákupu a veřejných zakázek, který byl v nemocnici zřízen, aby převzal činnosti dceřiné společnosti Holte Medical, a. s.

Autor:

Mohlo by vás zajímat