Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Finsku vládnou automaty

Česko

Plavání, herní automaty, nordic walking a bicykl. Tak popisuje Martin Šustek hlavní aktivity Finů.

Výherní automaty najdete ve Finsku třeba i v cukrárně. Taky u vchodu do nejmenšího supermarketu ve Forsse, kde Martin studuje, to vypadá jako v kasinu. Na automatech tady hraje velká část populace. Bez rozdílu věku a pohlaví. Peníze z této činnosti ale jdou alespoň na dobrý účel - do zdravotnictví.

Zajíci na náměstí Kromě automatů ve dvacetitisícovém městečku moc rozptýlení nenajdete. „Za zmínku stojí oblíbený plavecký areál, kde může člověk strávit celý den a využít například kouřovou saunu, bazén vytvářející vlny nebo masážní bazénky,“ popisuje Martin.

Právě v bazénu je podle něj možné potkat na jednom místě opravdu hodně lidí. Jinak je město po většinu času prázdné. Po desáté večer můžete na náměstí zahlédnout poskakující zajíce.

„Finové hodně sportují,“ pokračuje Martin. Oblíbený je nordic walking - chůze se speciálními hůlkami, Finové s nimi často pochodují i ráno do práce. Rovinaté okolí Forssy je ideálním místem taky pro cykloturistiku. Kolo je nejužívanějším dopravním prostředkem po celý rok. Zahraniční studenti bydlí ve finské Forsse pohromadě v panelovém domě na okraji města. Do školy to je pěšky asi dvacet minut. Bydlí se v bytech po třech lidech, každý má svůj vlastní pokoj, společná je kuchyň a koupelna. Za bydlení se platí kolem 200 eur.

„Ubytování je na dobré úrovni, ale překvapil mě tu pomalý internet,“ stěžuje si brněnský student technologie potravin.

Noc ve vojenských stanech Zahraniční studenti a místní prváci se každý rok těší na univerzitní akci Evo-Jamboree. Vždy v polovině září naženou asi tisícovku studentů do oblasti Evo, kde jsou jen lesy. Tady musejí přečkat jednu noc ve vojenských stanech.

„Teplota se blížila k nule a jen na karimatce a pod tenkou dekou se usínalo těžko. Jen podotýkám, že alkohol byl zakázaný,“ popisuje Martin z brněnské „Mendlovky“.

Když v malém městě dojdou atrakce, není problém nasednout a odjet o kus dál. Z Forssy jezdí autobusy do celého Finska.

„Za návštěvu rozhodně stojí Hämeenlinna, Tampere a také Turku, ze kterého každý den vyplouvají lodě do Stockholmu. Jedenáctihodinová plavba je jedna velká párty,“ doporučuje student Martin.

O hodinu méně to z Forssy trvá autobusem do Petrohradu. Tam ovšem potřebujete vízum. Alespoň týden je pak potřeba vyhradit si na výlet do Laponska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!