Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Finta internetových seznamek: i při malé nepozornosti vám vysají tisíce

Samota (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samota (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Seznamování na internetu může vyjít pěkně draho. Některé zahraniční společnosti nabízející seznámení online totiž využívají nepozornosti svých „VIP“ uživatelů a automaticky jim prodlužují smlouvy. Klientům potom mizí peníze z účtů. Praktikami se zabývá Česká obchodní inspekce.

Internet zaplavily stížnosti kvůli placeným seznamkám. Uživatelé nadávají na zahraniční společnosti, které působí na českém trhu a které svým klientům postupně vysávaly účet. Kritikou nešetří hlavně na adresu seznamky Be2.

Mechanismus, jak zmást zákazníka, je jednoduchý: klient si zaplatí takzvané VIP členství na měsíc za 149 korun, které umožňuje snazší komunikaci s případnými partnery, nevšimne si ale poznámky o automatickém prodloužení služby. Společnost tak po uplynutí jednoho měsíce strhává další peníze, částky jsou však už podstatně vyšší než při registraci -  další čtvrtrok na seznamce stojí 2247 korun. 

Na maily reaguje automat

Klient má sice možnost vypovědět smlouvu, musí tak ale učinit nejméně 14 dní před uplynutím její platnosti. Celý proces navíc výrazně komplikuje, že společnost sídlí v zahraničí a ve většině případů na e-maily reaguje automat. Právě na zdlouhavý proces vypovídání smlouvy si lidé nejvíce stěžují.

Bývalí klienti navíc tvrdí, že poznámku o automatickém prodloužení smlouvy našli jen v dlouhém seznamu obchodních podmínek, při samotném placení je na to však nikdo neupozornil. 

„Zkusil jsem to před pár měsíci. Nalákají vás na fotku úžasné ženy v jejich reklamě na netu. Tuším za nějakých 149 Kč Vám nabídnou možnost si to vyzkoušet na měsíc,150 Kč za zkoušku dá téměř každý. Každý to bohužel chápe tak, že to po měsíci buď prodlouží, nebo ne. A hotovo. Tak bezelstně zaplatíte kartou a mají Vás...,“ podělil se o své zkušenosti jeden ze zákazníků, který si nepřál být jmenovaný.  

Takových příspěvků je nyní v diskusních fórech nespočet. Některé z nich dokonce hovoří o hrozbách v podobě vymahačských firem a exekutorů. 

Inspekce se případy zabývá

Stížnostmi se už zabývá Česká obchodní inspekce ve spolupráci s Evropským spotřebitelským centrem. „Evidujeme několik podnětů na seznamky Be2 a eDarling ,“ informoval server Lidovky.cz mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Zároveň doplnil, že provozovatelé služeb automaticky prodlužovali smlouvy i klientům, kterým poskytli slevu na členství při promo akci. 

Přesto ČOI nechce hovořit o klamání spotřebitele. „Provozovatelé online seznamek si spíše nejsou vědomi případného nesouladu svého jednání či znění svých obchodních podmínek s českým právním řádem,“ pokračoval Fröhlich s tím, že společnost eDarling už upravila své obchodní podmínky na základě požadavků ČOI.  Také společnost Be2 podle mluvčího změnila své jednání. 

Jenže stížnosti klientů na Be2 přibývají. Zástupci seznamky se k věci nevyjádřili. Na dotazy serveru Lidovky.cz přišla jen strohá odpověď. „Děkujeme Vám za zprávu,“ stálo v mailu, který byl odeslán automaticky nazpět. 

Seznamka eDarling se ale proti tvrzením některých svých zákazníků brání. „Uživatele o nastaveném prodlužování informujeme hned na několika místech,“ napsal za eDarling manažer Daniel Matoušek. Každý uživatel pak podle něj navíc dostane e-mail, který mu připomene, že pokud nemá o prodloužení zájem, může ho zrušit. „Předpokládám, že stížnosti se týkají hlavně naší konkurence, především Be2, kteří jsou tímto velmi známí,“ doplnil Matoušek.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!