Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma dostala na luxusní hotel 50 milionů z EU. Policie ji stíhá pro dotační podvod

Policie ČR (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Praha Až 142 milionů měl z evropských fondů čerpat luxusní hotel v Hluboké nad Vltavou na stavbu relxačního centra. Kvůli nesrovnalostem ve fakturách ale kontroloři dotace firmě, v jejímž čele stál podnikatel Miroslav Hlavatý, zastavili. Policie nyní podle Radiožurnálu navrhla v kauze obžalovat jeho a další čtyři lidi.

Podle Radiožurnálu, který kauzu v sobotu přinesl, navíc Hlavatý před dvěma lety svůj majetek včetně luxusního wellness hotelu převedl do svěřeneckého fondu. Ten spravuje Jiří Trnka: bývalý šéf dotačního úřadu ROP Jihozápad, tedy úřadu, který evropské peníze Hlavatému přiklepl.

„Vyšetřování bylo ukončeno. Nedávno byl spis předán s návrhem na podání obžaloby státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové,“ řekl podle serveru iRozhlas.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Policisté škodu vyčíslili na 50 milionů korun. Právě tolik luxusní hotel z evropských fondů stihl vyčerpat, než kontroloři vyplácení peněz zastavili.

Mezi obviněnými je mimo jiné i Vladimír Hlavatý a Miroslav Skořepa, kteří jsou v současnosti členy představenstva firmy, která dotaci v roce 2008 získala. Policie je stíhá pro dotační podvod: fakturované stavební práce například nikdy nebyly provedeny. „Klienti popírají, že by se vůbec stalo to, co je jim kladeno za vinu,“ řekl Hlavatého advokát Petr Smejkal pro Radiožurnál s tím, že předložili důkazy, které vyvrací, že by podnikatelé podvod od začátku plánovali.

Jiří Trnka, který úřad ROP Jihozápad v inkriminované době vedl, nyní spravuje Hlavatého svěřenecký fond. Potíž v tom ale nevidí. „Já nevím, co je shoda náhod. To se musíte ptát druhé strany, proč si vybral mě. Dovedu si představit, že jde o zkušenosti v branži svěřenských fondů, což mnoho lidí nemá, protože je to nový institut od roku 2014,“ řekl Trnka Radiožurnálu. On sám s tím podle svých slov problém nemá, protože „je to pro něj práce“. Jako ředitel úřadu údajně na přidělování konkrétních dotací neměl vliv.

Za zásahy do schvalování žádostí o dotace ho přitom už dříve stíhala policie a soud ho nakonec potrestal tříletou podmínkou. Kvůli této kauze také z čela dotačního úřadu v roce 2010 odešel. Nezákonné zásahy v kauze dotací pro luxusní hotel mu ale policie nikdy nedokázala.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...