Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma z kauzy Promopro dluží miliony a majitel si platí za rallye

Česko

  14:10
PRAHA - Nejen obžaloba. Kauza Promopro má ještě vedlejší, obdobně dramatickou dohru. Kdysi úspěšná firma NWDC Company, která podle policie pomáhala proprat sta miliony, míří k bankrotu. Její majitel Vlastimil Maxa dál utrácí za nákladné rallye.

ProMoPro (ilustrační) foto: Lidové noviny

"Věřitel navrhuje, aby soud rozhodl o úpadku obchodní společnosti NWDC Company a o prohlášení konkurzu na její majetek," stojí v návrhu na zahájení insolvenčního řízení, které Městskému soudu v Praze koncem října doručila firma Elektro a kovo. "Na telefonické a e-mailové výzvy na úhradu dlužné částky dlužník reagoval přísliby, které následně nesplnil, nebo pouze omlouvá svou platební morálku."

Když se pralo...

Maxova firma zažila zlaté časy v době českého předsednictví EU, kdy se její obrat vyšplhal na půl miliardy korun. Totiž: NWDC se stala subdodavatelem firmy Promopro. Ano, té společnosti, která dala jméno předražené zakázce na zajištění audiovizuální techniky. Podle žalobců zakázka stála stát o 388 milionů korun víc, než by muselo a mělo.

Roli NWDC popsala policie černobílých barvách. "Maxa byl veden záměrem vylákat na Úřadu vlády ČR vyplacení peněžního plnění i za takové činnosti, které pro předmětnou veřejnou zakázku evropského předsednictví nebyly vykonány," stojí v policejním dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Maxa si proto vysloužil obvinění ze zvlášť závažného zločinu podvodu ve spolupachatelství a nyní už i obžalobu. On sám považuje kauzu Promopro za počátek problémů, které nyní ohrožují navíc i jeho podnikaní.

K TÉMATU:

Od listopadu je totiž firma v insolvenci. Důvod? Nesplacené faktury za dodané zboží od firmy Elektro a kovo. Jenže návrh jedné společnosti spustil řetězovou reakci; do řízení se přihlásily už více než dvě desítky věřitelů a z původního zhruba tří set tisícového dluhu je najednou několik milionů korun.

"Tato skutečnost mě velmi mrzí, protože jsme byli na trhu 14 let a vždy jsme své závazky vůči všem vyrovnali," tvrdí Maxa, jediný jednatel a majitel. "Jen v prvním týdnu po medializaci kauzy Promopro nám byly vypovězeny smlouvy za zhruba 10 milionů korun. Recese ve stavebnictví znamenala, že stávající klienti NWDC měli méně práce a nové se kvůli kauze Promopro nedařilo získat," řekl ve čtvrtek serveru Lidovky.cz.

...na daně se nemyslelo

Jenže nejde jen o závazky, které má vůči soukromým podnikům. Jak Lidovky.cz zjistily, Finanční úřad pro Prahu 4 zahájil před dlouhými měsíci s Maxovou firmou řízení kvůli daňovým nedoplatkům. A ten může dosáhnout několika desítek milionů korun.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Oficiálně ovšem odmítají berní úředníci cokoliv potvrdit - jsou totiž vázaní daňovou mlčenlivostí. "Já vám k tomu nemůžu nic říct, obraťte se na naši tiskovou mluvčí," odbyla pokus o potvrzení informací úřednice z Finančního úřadu pro Prahu 4, která má případ na starosti. A i mluvčí berního úřadu Miroslava Bardonková o daňových problémech NWDC hovořit odmítla. "Vše podléhá mlčenlivosti dle daňového řádu," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak uvádějí věřitelé, samotný Maxa zaujal pozici mrtvého brouka - začal se jim vyhýbat a přestal zvedat telefony. I navzdory dluhům se však Maxa nevzdal svého oblíbeného a finančně náročného koníčku - rallye. Pronajímá si závodní vůz a letos absolvoval hned několik soutěží.

Maxa je nicméně přesvědčen, že nepochybil a veškerou vinu odmítá. A co víc: tvrdí, že zákazníci NWDC situace zneužívají a i to firmě nadělalo problémy. "Několikrát se nám stalo, že nám zákazníci hradili pozdě za naši práci se slovy, že máme z minulosti vyděláno," stěžuje si. "Nyní jsme požádali o reorganizaci společnosti a pokusíme se bojovat o udržení jejího chodu," věří dál Maxa. V trestní větvi kauzy mu přitom hrozí až 12 let za mřížemi.

Citováno z obvinění

Firma NWDC čelí v kauze podezření z toho, že právě ona fungovala jako mezičlánek, přes který se praly peníze. Firma Promopro zaslala NWDC 378 milionů korun, která 135 milionů přeposlala dál na rakouský účet společnosti Deeside Service Solutions sídlící v Londýně. K němu měl přístup dobrý známý vlastníků Promopra Libor Veverka. Podezřelých je i dalších zhruba 116 milionů korun, které NWDC přeposílala na účty dalších firem.

"Obviněný Jaroslav Veselý jako jednatel společnosti Promopro, která byla na základě smlouvy s Úřadem vlády dodavatelem audiovizuálního vybavení při akcích konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU, a Vlastimil Maxa jako jednatel společnosti NWDC Company byli vedeni společným záměrem vylákat na Úřadu vlády ČR vyplacení peněžního plnění i za takové činnosti, které pro předmětnou veřejnou zakázku evropského předsednictví nebyly vykonány.

Veselý Úřadu vlády předkládal k vyúčtování i takové faktury, jejichž údajné provedení mělo být zabezpečeno subdodavatelem NWDC, ačkoli takto vykazované činnosti ve skutečnosti vůbec nebyly provedeny nebo vůbec nesouvisely s předmětnou zakázkou evropského předsednictví.

Veselý si od Maxy mechal zcela účelově předkládat nabídky a následně faktury, jejichž předmětem plnění byly neexistující nebo zjevně nesouvisející činnosti, jež měly být vykonány ze strany dalších subdodavatelů společnosti NWDC, kteří však ve skutečnosti žádnou činnost nevykonali." (redakčně kráceno)

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...