Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma od kraje získala zakázky za miliony. Dcera majitele tam vede odbor rozvoje

Budova hejtmanství Středočeského kraje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova hejtmanství Středočeského kraje | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Je to jeden z příkladů rodinných vazeb mezi úředníky Středočeského kraje a firmami, které od něj získávají zakázky. Příbramská společnost Nika vysoutěžila na hejtmanství tendry za desítky milionů korun, dcera jejího majitele přitom pracuje jako úřednice Odboru regionálního rozvoje. Odmítá přitom, že by se mohlo jednat o střet zájmů.

Kolem zakázek v Středočeském kraji je dusno, padla dokonce první obvinění. Policisté si navíc vyžádali dokumenty hned k 17 podezřelým tendrům, mimo jiné ukazující na rodinné vazby mezi úředníky a vítězícími firmami. Server Lidovky.cz jeden takový případ objevil.

197 milionů z kraje

Stavební společnost Nika se na svém webu chlubí celou řadou zakázek od Středočeského kraje - za 63 milionů postavila novou budovu školy v Jílovém u Prahy, za 12 milionů opravila zeď na zámku v Buštěhradu nebo za 6 milionů rekonstruovala dílnu v mělnickém muzeu. Středočeský kraj je podle webu Všechnyzakázky.cz vůbec největším odběratelem firmy.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Chybí ale zmínka o tom, že dcera majitele společnosti Karla Kaisera Lucie vede oddělení řízení rozvoje Středočeského kraje, které řadu zakázek administruje. "Od roku 2003 do roku 2012, kdy byla realizována společností Nika poslední zakázka, činil celkový počet zakázek realizovaných společností Nika 19 a to v objemu 197 milionů korun," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

'Neměla na nic vliv'

Mluvčí zároveň odmítá, že by Lucie Kaiserová měla vliv na soutěže, jichž se účastnila firma jejího otce. "Tyto zakázky byly administrovány v převážné většině Odborem majetku a investic, tři zakázky administroval Odbor finanční a investic, Odbor regionálního rozvoje administroval pouze jednu zakázku," tvrdí Mertinová.

A jakékoliv pochybnosti odmítá i samotná úřednice. "Já necítím žádný střet zájmů, v podstatě s těmi zakázkami nemám co do činění, jde to mimo mě," sdělila bez bližších podrobností serveru Lidovky.cz. Rodinnou výpomoc odmítá i sám Kaiser. "V loňském roce jsme neudělali nic, letos také nic neuděláme a když jsme něco dělali před tím, nezastávala žádnou funkci," brání se. To ale není celá pravda, jeho dcera pracuje pro Středočeský kraj od roku 2008.

Malé domů?

Server Lidovky.cz už dříve informoval, že dnes již bývalý ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina vyplácel značné částky své přítelkyni. Navíc firma, kde pracuje jako ředitelka, bezdůvodně navýšila Středočeskému kraji účty za ostrahu. Štětina nakonec na svoji funkci rezignoval i proto, že se o něj kvůli Středočeské turistické a informační službě zajímá policie.

Podle informací MF DNES si kriminalisté na kraji vyžádali poklady k celkem 17 zakázkám. Vyšetřovatelé také již obvinili bývalou krajskou mluvčí Berill Maschekovou z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli předraženému webu tojecool.cz. Za údajné pochybení ve Středočeské turistické a informační službě čelí obvinění i její bývalá ředitelka Šárka Alexa.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...