Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma žaluje ministerstvo zdravotnictví za nezaplacené masky a respirátory. Požaduje takřka 200 milionů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Firma Recea Prague žaluje ministerstvo zdravotnictví kvůli nezaplaceným respirátorům a maskám z jarní části epidemie nového typu koronaviru. Spolu s úroky z prodlení požaduje 197 milionů korun. O podané žalobě firma ve středu informovala v tiskové zprávě.

Celkem do poloviny května nakoupil resort roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky, ale i ventilátory nebo termokamery do skončení nouzového stavu za 2,34 miliardy korun. 

Firma dodala v březnu a dubnu 790 000 respirátorů a masek, nedostala údajně zaplaceno za 757 000 kusů za 6,8 milionu eur (asi 185 milionů korun). K doplacení dlužné částky vyzvala ministerstvo 22. září. „Ministerstvo vůbec nijak nereagovalo na výzvu, a ani neprojevilo sebemenší vůli a náznak jakkoli tuto věc řešit. K dnešnímu dni je tak dluh vyšší o 10 milionů korun,“ uvedla majitelka firmy Lenka Knížková.

Firma podala také podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Podle ní docházelo k nerovným podmínkám a zvýhodňování některých dodavatelů, kteří dostali zálohy předem.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že kvůli špatné kvalitě stornovalo asi třetinu ve všech objednávek ochranných pomůcek z jara. „Doposud jsme neobdrželi žádné oficiální vyjádření ze strany ministerstva zdravotnictví, které by rozporovalo kvalitu dodaných respirátorů,“ uvedla Knížková.

Na začátku epidemie Česko mělo ochranných pomůcek nedostatek. Ministerstvo zdravotnictví mělo problémy jich zajistit dostatek. Největší částky, kolem 600 milionů korun, zaplatilo ministerstvo za dovoz ochranných pomůcek ze zahraničí dvěma firmám - lanškrounské LA Factory (627,8 milionu korun) a ústecké firmě Adler Czech vyrábějící reklamní textil (595,4 milionu korun).

Za roušky neboli ústenky ministerstvo vyplatilo na jaře více než 450 milionů korun, za respirátory druhé nejvyšší třídy FFP2 nebo KN95 více než miliardu a téměř 370 milionů korun za respirátory FFP3. Za dalších zhruba 220 milionů korun byly nakoupené rukavice a ochranné obleky.

Další ochranný materiál nakupovalo kvůli jejich nedostatku také ministerstvo vnitra. Dodávky přivážela od 20. března přímo z Číny speciálně vypravená letadla a ještě v červenci přivezly další materiál vlaky. Nákupy stály 4,6 miliardy korun, nakoupilo se 137 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2, 200 000 respirátorů FFP3, 60 milionů ochranných rukavic, dva miliony ochranných obleků a plášťů a 550 000 ochranných štítů.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...