Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firmě ProMoPro vyplatila vláda 551 milionů, Vondra připustil rezignaci

Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Úřad vlády zaplatil firmě ProMoPro spojované se spornou zakázkou z doby českého předsednictví EU téměř 551 milionů korun. Někdejší vicepremiér pro EU a nynější ministr obrany Alexandr Vondra je připraven rezignovat, pokud se v kauze prokáže zpronevěra velkého množství peněz.

"Pokud by se ukázalo, že došlo k postupu v rozporu se zákonem a byly mým selháním způsobeny škody, umím z toho vyvodit odpovědnost. Ale dosud létaly ve vzduchu hausnumera a je vážně potřeba to vyšetřit," řekl Vondra v rozhovoru MF DNES.

Čtěte také

Trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce pro ProMoPro podal finanční analytický útvar ministerstva financí. Opozice vyzývá kvůli zakázce Vondru k rezignaci. ČSSD a KSČM se v úterý pokoušely neúspěšně zařadit kauzu na jednání sněmovny.

Vondra zdůrazňuje, že zakázku nepodepisoval, odpovědný je podle něho tehdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák. Připouští však, že pokud selhali jeho tehdejší podřízení, určitou manažerskou odpovědnost nést může. "Zvažoval bych míru selhání. Pokud by se prokázala zpronevěra státních prostředků v objemu, o kterém se píše, samozřejmě jsem připraven rezignovat," řekl ministr.

Kauza ProMoPro na serveru Lidovky.cz

Vláda poprvé přiznala, kolik dala ProMoPru
V úterý mluvčí vlády Jan Osúch oznámil, že úřad vlády zaplatil firmě ProMoPro téměř 551 milionů korun. Tato částka podle něj zahrnuje i DPH. Vyplývá prý z účetního systému úřadu a prověřily ji dvě kontroly.

Úřad vlády už minulý týden umístil na svůj web rámcovou smlouvu s firmou ProMoPro, nyní ale poprvé zveřejnil, kolik vláda firmě vyplatila. Ve vyjádřeních médií, politiků i zástupců firmy se v posledních dnech objevovala v souvislosti s celkovou cenou zakázky různá čísla.

ProMoPro - Veselý

Vláda měla vyplatit firmě ProMoPro 525 miliónů korun, vyfakturovat měla 766 milionů korun. Alexandr Vondra hovořil o tom, že ProMoPro dostalo od vlády 474 miliónů korun a spolumajitel společnosti Jaroslav Veselý se zmínil o částce 496 milionů korun. Z těchto vyjádření ale nebylo zřejmé, zda zahrnují i DPH.

Úřad vlády podle Osúcha proplatil společnosti ProMoPro celkem 183 faktur. Pod většinou z nich je podepsaná tehdejší náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Jana Hendrichová. V době působení vicepremiéra Vondry, tedy v období do 8. května 2009 vyplatil úřad vlády firmě Promopro 283 milionů korun. Zbytek částky se vyúčtoval až za jeho nástupců Štefana Füleho a Juraje Chmiela.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....