Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Gumárny Zubří nebo Vítkovice Cylinders. Šest českých firem bude přednostně zásobovat ministerstvo vnitra

Česko

  15:26aktualizováno  20:15
Praha - Vláda ve středu schválila návrh Ústředního krizového štábu, aby šest domácích výrobců ochranných pomůcek proti koronaviru zásobovalo přednostně ministerstvo vnitra. ČTK to sdělila mluvčí štábu Klára Dlubalová. Na počtu výrobků, které stát bude odebírat, se podle ní ministerstvo dohodne s jednotlivými firmami.

Ministr vnitra Jan Hamáček foto: ČTK

Nařízení o přednostních dodávkách směřuje na společnosti, jež vyrábějí ochranné prostředky nejvyšší kvality, které mohou využít zdravotníci a zaměstnanci v první linii.

První masky z ČVUT jdou do nemocnic. Zájem firem o spolupráci byl obrovský, popisuje šéf vývojářů Lazarov

„Jde o reakci na situaci, kdy domácí výrobci sice nedokážou zásobovat stát miliony respirátorů, ale jsou schopni nabídnout důležité specifické ochranné pomůcky a zdravotnický materiál nejvyšší úrovně,“ uvedla Dlubalová.

Mezi firmy, kterých se nařízení týká, patří podle mluvčí Gumárny Zubří s ochrannými maskami CM6, Sigma VVÚ s filtry k ochranným maskám P 3R a dalším, AVEC Chem s filtry k ochranným maskám P 3R a filtry, Vítkovice Cylinders s ocelovými bezešvými tlakovými lahvemi pro medicinální plyn, Draeger Safety s redukčními ventily na ocelové bezešvé lahve pro medicinální plyn a GCE s ventily s řízeným dávkováním kyslíku. 

Podle středečního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou filtry domácí výroby účinnější než filtry FFP3 nyní dodávané z Číny. Kyslíkové lahve pak potřebuje ČR proto, že se může navýšit počet vážně nemocných, kteří budou potřebovat plicní ventilaci a nebudou na lůžkách napojených na centrální rozvod kyslíku.

„Nikdy jsme nechtěli české firmy vyšachovat. Chceme je naopak maximálně využít. Proto teď šest vybraných firem bude své výrobky přednostně prodávat státu,“ uvedl Hamáček. Přednostní dodávky státu nařídila podle něj vláda podle krizového zákona.

Ve štábu v pondělí vznikla pracovní podskupina, která se má zabývat právě dodávkami ochranných pomůcek domácí výroby. Česká republika nyní dováží ochranné prostředky z Číny. Distribuci však i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely spory ve vládě a kritika kabinetu ze strany opozice či samospráv. I minulý týden některé nemocnice, včetně větších zařízení, uváděly, že mají zásoby ochranných prostředků jen na dny provozu.

Česko nakupuje z Číny ochranné prostředky za miliardy korun. Do Prahy dorazil 18. března letoun s rychlotesty na koronavirus z Číny a pak další letouny s miliony roušek a respirátorů. Do pondělí 30. března ministerstvo financí uvolnilo na nákup pomůcek asi pět miliard.

Autor: