Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blatný počítá se vznikem firemních očkovacích center. Mohly by otevřít v pozdním jaru

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci. | foto: ČTK

Praha Firmy by mohly začít očkovat své zaměstnance "v průběhu pozdního jara". Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj se počítá se vznikem firemních očkovacích center.

Vládní pokyny k postupu očkování firemní střediska přímo nezmiňují. Některé podniky už začaly s přípravou, o vakcínu mají zájem. Zaměstnavatelský Svaz průmyslu a dopravy sdělil, že se s ministrem dohodl na zapojení firem do očkování od května.

„Firemní očkovací střediska určitě, s nimi se počítá. Ale toto jsou lidé (zaměstnanci), kteří jsou zdraví. Počítá se s tím v průběhu pozdního jara zejména tehdy, až bude dávek daleko více než teď,“ uvedl Blatný.

Očkování mají teď přednostně dostávat klienti domovů seniorů, postižených a se zvláštním režimem, pacienti léčeben dlouhodobě nemocných. Od pátku se mohou hlásit lidé nad 80 let. Za nimi jsou v seznamu zdravotníci, kteří se starají o nemocné s covidem, personál domovů, hygienici, vězeňská služba či pomáhající dobrovolníci. Jde zhruba o 838 000 lidí. Na tuto skupinu s označením IA pokyny vyčleňují leden a únor. 

V další skupině jsou pak postupně senioři nad 65 let, ostatní zdravotníci, chroničtí pacienti či učitelé. To je 3,7 milionu osob. Tato fáze IB má trvat od února do června. Etapa II, tedy vakcinace všech ostatních obyvatel, je v plánu od května. Pokračovat má i příští rok.

Dvě přednostní skupiny dohromady tvoří 4,5 milionu lidí. Pokud by měli o očkování zájem všichni, podle vládního rozpisu dodávek vakcín by pro ně očkovací látka měla být v zemi postupně do konce června. Vedle těchto prvních očkování je nutné naočkovaným postupně podávat ale i druhou dávku. Jak rychle ČR zvládne očkovat, není zatím jasné. Pokyny k očkování schválila vláda tento týden. Kraje chystají velkokapacitní centra i menší střediska.

Zaměstnavatelský Svaz průmyslu a dopravy v pátek uvedl, že se s Blatným dohodl na tom, že se do očkování ve druhé fázi od května mohou zapojit i firmy. 

„Pokud se do České republiky dostanou vakcíny rychleji, tak vláda zahájí druhou fázi očkování dříve než v květnu. Díky tomu, že se do vakcinace zapojí závodní lékaři a firemní poskytovatelé zdravotní péče, přispějí podniky k rychlejšímu proočkování lidí,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. Podle něj navíc firemní doktoři uleví praktikům. Hanák dodal, že svaz od začátku roku nabízí pomoc i s popularizací očkování.

Některé podniky uvedly, že připraví vlastní očkovací střediska. Chtěly by očkovat své zaměstnance. Zmínila to třeba Škoda Auto. O očkování pracovníků stojí ale i malé firmy.

Vládní pokyny k očkování firemní očkovací centra přímo nezmiňují. Podle materiálu mají vznikat očkovací místa. Může je zřídit „poskytovatel zdravotních služeb“, tedy nemocnice či lékaři. Středisko může vzniknout ve zdravotnickém zařízení i jinde, tedy také v podnicích.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...