PRAHA Průměrná mzda bude podle personalistů i nadále mírně klesat. Důvodem je klesající míra nezaměstnanosti. Firmy opět začaly nabírat pracovníky, kteří nejsou pro firmu natolik cenní, aby měli finanční odměny vyšší, než je současný průměrný plat. Naopak tak průměrný plat snižují.
„V posledních dvou letech průměrná mzda rostla především proto, že o práci přicházeli nejvíce lidé v nižších příjmových skupinách,“ říká Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální agentury Manpower.
Podle něj totiž dvě třetiny lidí získávají nižší mzdu, než je průměr. Jako každý průměrný ukazatel je proto průměrná mzda zavádějící a její stoupání nemusí znamenat, že si zaměstnanci polepšili.
Nezaměstnanost přitom každým měsícem mírně klesá. V červenci dosahovala nezaměstnanost 8,7 procenta, v srpnu 8,6 procenta a v září 8,5 procenta. S poklesem nezaměstnanosti se zároveň očekává i pokles průměrné mzdy.
K velkým výkyvům přesto nemá dojít.
„Podle našich informací neočekáváme zásadní zvraty či markantní pohyby průměrné mzdy, ať již směrem nahoru, či dolů,“ říká Mikuláš Procházka, marketingový manažer personální agentury Grafton. Mzdy jsou stále pod tlakem Důvodem je stále znatelný tlak na platy. Firmy trvají na tom, aby platy zůstávaly na stávajících hodnotách. „Je tlak na udržení stávajících hodnot napříč obory, který podle mého názoru potrvá i po přelomu roku,“ říká Markéta Švedová, šéfka společnosti Recruit CZ, která se soustředí na vyhledávání středních a vyšších manažerů.
Právě mezi středními a vyššími manažerskými posty je ale finanční ohodnocení natolik individuální, že nelze obecně říct, jestli je trendem, že manažerské mzdy rostou, či naopak klesají.
Podle personalistů jsou ale firmy momentálně ochotné navyšovat mzdy jen minimálně. Nejčastěji aby navýšení reflektovalo růst inflace. „V praxi u našich klientů, pro které organizujeme nábory, totiž nezaznamenáváme navyšování platů. Pokud k nějakému dochází, tak je to nejčastěji kompenzace inflace,“ říká Halbrštát.
Žádaní jsou manažeři i obsluha Podle serveru Agentka.cz, který se specializuje na pracovní inzerci, je průměrná nabízená mzda v současnosti 20 354 Kč. Přitom poslední zveřejněný průměrný plat je 23 500 Kč.
Nejvíce si firmy cení manažerů, analytiků a personalistů. Těm nabízí platy nad třicet tisíc. Naopak nejméně platí obsluze, jako jsou například strojníci a údržbáři. Jejich mzda se v průměru pohybuje těsně nad šestnácti tisíci.
Přičemž právě profese, které lze označit jako „obsluha“, jsou společně s manažery podle analýzy Agentky mezi pěti nejčastěji hledanými pozicemi.
Mírný propad průměrné mzdy by neměl ohrozit ani značný nárůst zájmu o některé odborné profese, jako jsou například IT odborníci či odvětví byznysu, která zažívají pokrizový rozkvět.
„V sektorech, ve kterých se začíná dařit, se budou na konci roku vyplácet vyšší bonusy navázané na výkonnost podniku. To by se mohlo týkat služeb nebo automobilového průmyslu. Naopak ve stavebnictví, zemědělství, ubytování a stravování jsou firmy nuceny nadále hledat úspory i v personální oblasti,“ říká Jiří Halbrštát.
***
NABÍZENÉ POZICE S NEJVYŠŠÍ PRŮMĚRNOU MZDOU
Top 5 září:
1. Personalista 41 125 Kč
2. Manažer 36 620 Kč
3. Analytik 34 161 Kč
4. Programátor 31 062 Kč
5. Konzultant 28 898 Kč
Top 5 duben:
1. Manažer 37 082 Kč
2. Analytik 33 162 Kč
3. Programátor 31 763 Kč
4. Konzultant 30 489 Kč
5. Lékárník 28 250 Kč
Zdroj: Agentka.cz / Hell