Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Firmy kradou programy méně

Česko

Firmy se bojí a kupují legální software. Domácnosti naopak podvádějí častěji

PRAHA Zatímco tuzemské firmy kradou software méně, v domácnostech je softwarové pirátství na vzestupu. V loňském roce klesla míra nelegálních programů na firemních počítačích přibližně o tři procentní body. Zhruba stejným tempem však vzrůstá počet pirátského softwaru na počítačích v domácnostech. Vyplývá to z odhadů protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA).

„Za poklesem pirátství v podnikové sféře stojí zejména obavy vlastníků a manažerů firem z možných rizik a následná prevence,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA. Podle něj se totiž dramaticky zvýšil počet firem, které se hlásí do různých preventivních programů. „Dříve to byly řádově desítky až stovky firem, loni to byly již téměř dvě tisícovky společností,“ vysvětlil Hlaváč.

Větší zájem o programy, které podnikům udělají pořádek na firemních počítačích, potvrzuje i Robert Kleiner, ředitel společnosti truconneXion. „Loňský rok byl pro nás nejúspěšnější v historii. Zdá se, že firmy se o to, zda užívají legální software, starají čím dál tím více,“ řekl Kleiner, jehož firma má na tuzemském trhu programů pro softwarový audit zhruba 70procentní podíl.

Odškodné se zvýší o 4 procenta Druhým faktorem, který snižuje míru softwarového pirátství na firemních počítačích, je strach z postihu a hlavně obava ze soudního řízení. „Více než 90 procent firem se snaží dosáhnout mimosoudní dohody, když tato možnost existuje, a státní zástupce ji povolí. Nikdo nechce riskovat záznam v rejstříku trestů,“ řekl Hlaváč.

Stále větším strašákem je pro firmy i výše odškodného, která neustále roste. Poškození výrobci softwaru totiž mohou podle zákona žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru a také zakoupení daného programu. „Pokud se podezření z pirátství prokáže, firmy za to letos zaplatí o čtyři procenta více než v předchozích letech,“ vysvětlil.

Využívání nelegálního programového vybavení na počítačích v domácnostech má na rozdíl od firem stále stoupající tendenci. Podle odhadů BSA se každý rok zvyšuje v průměru o dva až tři procentní body.

Silným trendem letošního roku bude nárůst počtu lidí, kteří se stanou obětí internetových podvodníků. „Tím, jak přibývá prodejních kanálů softwaru, přibývá i počet lidí, kteří se nechají zlákat cenou a v dobré víře zakoupí nelicencovaný software,“ upozornil Kleiner. Podle něj se tento trend bude v letošním roce týkat zejména domácností. Celková škoda na uniklých tržbách softwarových firem podle BSA činí zhruba 3,6 miliardy korun ročně. Aliance vydává statistiku míry pirátství každý rok v květnu a podle poslední analýzy se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně.

Autor: