8. ledna 2014 8:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firmy na D47 fakturovaly neoprávněně miliony. Peníze však vracet nemusí

Stavba dálnice D47. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice D47. | foto: www.viamoravia.czReprofoto

PRAHA Zvlněnou ostravskou dálnicí D47 se bude zabývat policie. Ředitelství silnic a dálnic podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Informaci Lidovým novinám potvrdila mluvčí organizace Martina Vápeníková.

Trestní oznámení pravděpodobně míří na někdejší ředitele úseků, správ a úředníky, kteří měli provést kontrolu faktur za výstavbu dálnice. Ti tak neučinili. Rozhodčí soud přitom v prosinci potvrdil, že si stavební firmy účtovaly neoprávněně navýšené ceny. Peníze však vracet nemusí, jejich konání je promlčené.

S čtyřletým zpožděním

Jednu z žalob, kterou podalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v souvislosti s problematickou dálnicí D47, tak rozhodčí soud zcela zamítl. I když v nálezu, jehož text mají LN k dispozici, dal za pravdu straně žalující, z požadované náhrady škody nedostane Ředitelství nic. V žalobě z konce října 2012 se domáhalo téměř 240 milionů korun, včetně úroků a náhrady výdajů za řízení.

Škoda měla vzniknout na pětikilometrovém úseku dálnice mezi Hrušovem a Bohumínem, který stavěly společnosti Strabag, ODS–Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia) a Alpine Bau v letech 2004 až 2007. Jádrem sporu je fakturovaná cena za stavební práce. Obchodní podmínky stanovují, že v průběhu stavby může být upravována, valorizována, a to v závislosti na růstu cen vstupů. Ředitelství silnic a dálnic ale při interní kontrole faktur zjistilo, jak uvádí v žalobě, že některé jsou podstatně vyšší, než měly být.

Celý článek najdete v dnešním vydání LN.

Kateřina Menzelová

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz