Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firmy odmítají snížení emisí

Česko

Podle návrhu poslanců by měly emise v Česku klesnout o polovinu do roku 2050

PRAHA Snižte množství emisních povolenek pro české firmy. S tímto požadavkem se na vládu obrátila skupina poslanců ČSSD a KDU-ČSL. Topolánkův kabinet se jejich návrhem bude zabývat na svém dnešním zasedání.

Návrh novely zákona o emisích předložený vládě počítá s redukcí objemu emisních povolenek do roku 2050 o 50 procent oproti stavu z roku 2000. Podle jednoho z předkladatelů novely, sociálnědemokratického poslance Robina Böhnische, je návrh inspirován příkladem z Británie, která chce ve stejném období snížit emise oxidu uhličitého o 60 procent. Před sedmi lety činily emise skleníkových plynů v Česku sto čtyřicet čtyři milionů tun oxidu uhličitého, což bylo na hlavu zhruba dvakrát více zplodin, než byl celosvětový průměr. V roce 2050 by tak emise neměly přesáhnout sedmdesát dva milionů tun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale s tímto návrhem nesouhlasí. „Snížení emisí o padesát procent je nereálné,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Odmítavé stanovisko zaujala rovněž Hospodářská komora. „České firmy přestanou být konkurenceschopné na evropském trhu. Navíc ještě nikdo nedokázal, že snižovaní emisí skutečně životní prostředí ovlivňuje,“ dodala mluvčí komory Viktorie Plívová.

Böhnisch tvrdí, že tlak na snižování emisí oxidu uhličitého bude mít pozitivní dopad na zdejší průmysl. „Návrh podpoří rozvoj nových a moderních oblastí podnikání,“ zdůraznil. S tím však většina představitelů průmyslových firem nesouhlasí.

„Snižování objemu povolenek může blokovat rozvojové záměry společnosti. Budeme tak znevýhodněni na trhu, kde konkurence takové výdaje řešit nebude,“ řekla Eva Kijonková, mluvčí Vítkovických železáren.

O možném znevýhodnění českého průmyslu hovoří i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, který zpochybnil smysluplnost systému administrativní regulace emisí oxidu uhličitého v Evropě za situace, kdy největší světoví producenti zplodin do něho zapojeni nejsou. „Pokud státy jako Spojené státy, Čína, Indie, Brazílie nebo Rusko nebudou limity dodržovat, bude navrhovaný model pouze škodit našemu průmyslu,“ dodal Míl.

Problémem rovněž je, že ani Evropská unie nemá doposud jasno, jak stoupající množství emisí skleníkových plynů řešit, říká Míl. „Snaha některých našich politiků jít vlastní cestou je proto zcela iracionální.“ tvrdí Míl.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat