Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Fischer do Bruselu neodletěl, s Barrosem se spojil přes telemost

Evropa

  10:49aktualizováno  14:51
PRAHA - Porucha na vládním letadle, čekání na náhradní stroj a následné programové komplikace, to vše vedlo k tomu, že premiér Jan Fischer zrušil svoji plánovanou cestu do Bruselu. S José Barrosem jednal prostřednictvím videokonference. Podle informací LN by se měl let uskutečnit v úterý.

Vládní airbus měl poruchu, premiér Jan Fischer kvůli ní neodletěl do Bruselu. S šéfem EU José Barrosem se spojil z Prahy přes telemost. foto: ČTK

Kvůli poruše letadla a následnému zpoždění se Fischer rozhodl uspořádat z pražské Strakovy akademie videokonferenci. Ta byla zaměřena na Lisabonskou smlouvu a zúčastnil se jí i švédský premiér Fredrik Reinfeldt. Po skončení jednání, se v Bruselu uskutečnila tisková konference, avšak bez účasti Fischera.

Ve hře byla stále možnost, že premiér do Bruselu odletí později odpoledne, ta ale padla. Fischer zrušil let definitivně. Podle nepotvrzených informací LN se předseda vlády do metropole Belgie vydá v úterý.

Odlet premiéra Fischera do Bruselu zpozdila závada na vládním letadle. Stroji se porouchalo servořízení výškového kormidla. "Takový problém se u letadla vyskytl poprvé," řekla mluvčí vojenského kbelského letiště Renata Kučerová. Technický problém se nepodařilo odstranit, proto posádka čekala na náhradní letoun, který přiletěl z Pardubic.

Premiér Jan Fischer (vpravo) s doprovodem. Kvůli poruše letadla neodletěl do Bruselu, kde měl schůzku s lídry EU. S nimi se nakonec spojil z Prahy přes videokonferenci.

"Letadlo mělo odstartovat v 9:20, po deseti minutách jsme museli palubu opustit. V jedenáct hodin cestující nastoupili, avšak při pokusu o start vydávalo letadlo podivné zvuky, proto jsme museli opět vystoupit," popsala dopoledne situaci zpravodajka LN.

Místo vládního Airbusu A 319 CJ měl Fischer letět letadlem JAK 40. Let by trval minimálně dvakrát delší dobu. Jelikož by plánované schůzky nestihl, rozhodl se let zrušit. Náhradní letadlo dorazilo ve 12:30. Na armádním letišti ve Kbelích je připraveno, pokud by se premiér rozhodl do Bruselu odletět později. Ten však nyní oznámil, že dnešní let ruší definitivně.

JAK - 40 z vládní letky České republiky

Předseda vlády mířil do centra EU jednat s předsedou Evropské komise José Barrosem a se svým švédským protějškem a zástupcem předsednictví unie Fredrikem Reinfeldtem o Lisabonské smlouvě. "Intenzivně komunikujeme s Bruselem, snažíme se všechny schůzky přesunout na odpolední hodiny," řekl dopoledne zpravodajce LN premiér Fischer. Do poslední chvíle věřil, že se plánované schůzky uskuteční.

Poruchy vládních speciálů

S Barrosem se Fischer setká asi v úterý

Český premiér Jan Fischer, který kvůli problémům s letadlem nedoletěl do Bruselu na setkání s lídry EU o lisabonské smlouvě, se s předsedou Evropské komise Josém Barrosem podle diplomatického zdroje zřejmě setká v úterý. Jednat spolu patrně budou o novém českém eurokomisaři i o pokračující ratifikaci lisabonské smlouvy.

Poruchy leteckých speciálů s vládními představiteli nejsou ojedinělé.Naposledy v dubnu se musel z cesty do Itálie vracet do Prahy stroj vládní letky s tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem, protože mu při mezipřistání v Brně prasklo čelní sklo.

V roce 2005 byl postižen poruchou i vládní letoun směřující s tehdejším ministrem obrany Karlem Kühnlem do Izraele. V témže roce musel kvůli prasklému sklu v Mnichově nouzově přistát Klausův speciál směřující do Vatikánu. Komplikace postihly Klausův letoun i o rok dříve při návštěvě Portugalska.

Osud Lisabonu
Fischer měl v Bruselu jednat o Lisabonské smlouvě. Tu schválilo 25 států EU a zbývají jen podpisy polského prezidenta Lecha Kaczyäského a české hlavy státu Václava Klause. 

Premiér se snažil oba unijní představitele ujistit, že jeho vláda udělá vše proto, aby Klaus ratifikační listinu podepsal ještě do konce letošního roku. "Když Ústavní soud shledá, že Lisabonská smlouva je slučitelná s Ústavou ČR, věřím, že nebude důvod, aby prezident se svým podpisem váhal," ubezpečil představitele EU Fischer. Pokud by Klaus Lisabon nepodepsal, Evropská unie by musela nadále fungovat podle takzvané smlouvy z Nice.

Zatímco Kaczyński oznámil, že smlouvu podepíše v nejbližší době, Klaus žádný termín nestanovil, což některé evropské politiky znervózňuje. Podle nich odklad ratifikace dokumentu zpomaluje rozhodovací procesy EU, protože smlouva z Nice je neefektivní. Smlouvou se ale v současnosti na popud skupiny senátorů převážně z ODS zabývá český Ústavní soud a Klaus až do vydání jeho nálezu nesmí dokument ratifikovat.

Autoři: , ,