Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Fischer hájí zakázku, jde proti EU

Česko

BRUSEL/PRAHA Výběrové řízení nevypsala Česká republika proto, aby hájila své bezpečnostní zájmy. Tak vysvětlil premiér Jan Fischer kritizovaný nákup vojenských letadel CASA, do něhož stát nepřizval žádné další výrobce.

Ministerský předseda to napsal v dopise pro předsedu Evropské komise (EK) Josého Barrosa. Ten už dříve pohrozil Česku za netransparentní obchod soudem. Fischerovi nejvíc vadí, že Brusel se k zakázce vyjádřil dříve než české úřady. „Vláda považuje takový postup Evropské komise za nekorektní,“ cituje vládní mluvčí Roman Prorok.

ÚOHS nic nešetří Premiér měl zřejmě na mysli posudek antimonopolního úřadu, který měl prošetřit stížnost na nákup letounů a následnou tříletou servisní smlouvu se společností Omnipol. Jenže jak zjistily Lidové noviny, Úřad na ochranu hospodářské soutěže se kauzou CASA vůbec nezabýval. Přestože ještě na začátku dubna médiím tvrdil, že podnět už má k dispozici. „Byl to zřejmě šum,“ reaguje dnes bez bližších podrobností mluvčí úřadu Martin Švanda.

EK je tak nyní jedinou institucí, která nákup čtyř dopravních letounů prošetřuje. Na začátku května poslala ministerstvu obrany žádost o vyjádření, Martin Barták musí odpovědět do 5. července. „Své připomínky teprve připravujeme,“ říká ministrova mluvčí Lucie Kubovičová.

Barták však včera znovu zdůraznil, že výtkám EK nerozumí a nelíbí se mu ani způsob, jakým byla Česká republika oslovena. „Vláda nezpochybňuje právo EK, daný případ se však vyznačuje vysokou mírou bezpečnostní citlivosti,“ souhlasí s ním v dopise Fischer.

Česká republika obhajuje zakázku v hodnotě 3,5 miliardy korun i tím, že společnost CASA byla jediná, která chtěla v rámci obchodu vyměnit jeden svůj stroj za pět nepotřebných českých armádních bitevníků L-159. Jenže Španělsko zatím letouny nepřevzalo. Jejich odlet blokuje USA. Většinu součástek do letadla z Vodochod totiž dodaly americké firmy.

Aliance proti raketám Vrámci včerejšího zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu oživil její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen rozšíření stávajícího protiraketového systému aliance. Každou členskou zemi by měl nový projekt vyjít na 186 milionů korun. Přesné rozhodnutí by mělo padnout na podzimním summitu.

České ministerstvo obrany ani zastoupení aliance však zatím neví, co přesně to bude pro stát znamenat. Jestli k radarům ve Slavkově a Nepolisích přibude i další zařízení.

***

JAK SE NAKUPOVALO

Požadavek armády na koupi čtyř nových transportních letadel schválila vláda Mirka Topolánka v dubnu loňského roku. Nákup v hodnotě 3,5 miliardy proběhl bez výběrového řízení, podílela se na něm zprostředkovatelská společnost Omnipol. Ta vyhrála i zakázku na opravy letounů do roku 2013. Znovu bez výběrového řízení. O dodání letadel usiloval i italský podnik Spartan. Ten nyní spolu s EU postup Česka kritizuje.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.