Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer jezdil luxusním BMW. Tříletý pronájem stál erár víc než nový vůz

Česko

  6:00aktualizováno  15:52
PRAHA - Jan Fischer se coby šéf Českého statistického úřadu vozil luxusním BMW. Za tři roky pronájmu auta zaplatil úřad bezmála dva miliony korun. Přitom kdyby úřad vůz koupil, statistici by výrazně ušetřili. A to samé platí o pronájmu dalších téměř 50 aut.

Jan Fischer foto: Dan MaternaLidové noviny

V prosinci roku 2007 si tehdejší předseda statistického úřadu Jan Fischer pronajal vůz BMW 525xi. Za tři roky užívání auta dostal úřad od firmy UniCredit Fleet Management účet ve výši téměř dvou milionů korun. Jak přitom zjistil server Lidovky.cz, koupě vozu namísto leasingu by statistiky vyšla mnohem levněji.

„Máme údaje ze září roku 2009. Doporučená maloobchodní cena tohoto modelu typu sedan byla 1 211 600 korun s DPH,“ uvedl operátor zákaznického serveru BMW. Kdyby tak statistický úřad vůz koupil, mohl ušetřit až 800 tisíc korun.

O reakci požádal server Lidovky.cz i samotného Fischera. Ten však uvedl, že je momentálně nemocný a vyjádří se až poté, co si bude moct informace prostudovat.

Kilometr za 22 korun. Současný průměr: 2,30

Na drahý pronájem přišel během auditu Nejvyšší kontrolní úřad, který vypočetl, že za jeden kilometr jízdy Fischerovým sedanem úřad platil přes 22 korun. A to je skoro desetkrát více, než kolik platí Český statistický úřad nyní - poté, co za nového vedení auta místo pronájmu nakoupil.

K TÉMATU:

„V současnosti výše peněžních prostředků na jeden kilometr jízdy dosahují v průměru za všechny typy vozidel 2,30 Kč,“ řekl serveru Lidovky.cz Michal Novotný, ředitel odboru vnější komunikace.

Jak totiž dodal, po nástupu nové šéfky Ivy Ritschelové úřad hospodaření s vozy přehodnotil. „Z finančně náročného leasingu Český statistický úřad odstoupil a místo toho nakoupil nové vozy. Vývoj ukázal, že nákup nových vozů byl pro úřad ekonomicky vhodnější,“ uvedl Novotný.

BMW 525xi, kterým jezdil šéf Českého statistického úřadu a pozdější premiér Jan...

Jak totiž upozornili kontroloři, nevýhodný nebyl pouze pronájem luxusního BMW pro šéfa úřadu Fischera, který za tři roky najezdil bezmála 90 tisíc kilometrů. Statistici si krom toho v roce 2008 a 2009 pronajali dalších 47 vozů značky opel, převážně model Opel Corsa (a tři vozy Opel Astra). Jejich pronájem na čtyři roky vyšel na více než 19 milionů korun. Poté je vrátili zpět firmě LeasePlan ČR. 

ČTĚTE TAKÉ:

V přepočtu to znamená, že za jedno auto zaplatil úřad asi 400 tisíc korun. Přitom cena Opelu Corso se v těchto letech - v závislosti na konkrétním typu vozu - pohybovala kolem 250 až 300 tisíc korun. Úřadu navíc vozový park mohl sloužit déle než čtyři roky. „Pronájem aut nebyl pro Český statistický úřad ekonomicky výhodný," shrnula mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Společnost LeasePlan ale v reakci uvedla, že ceny opelů takto jednoduše srovnávat nelze, neboť pronájem zahrnoval i další položky, za které by si musel statistický úřad tak jako tak připlatit. (Podrobněji viz box)

Reakce k pronájmu vozů Opel Corsa

Vyjádření společnost LeasePlan ČR, která statistickému úřadu pronajímala vozy Opel Corso. Podle firmy nelze pronájem označit za nevýhodný, neboť smlouva zahrnovala nejen vypůjčení vozu, ale i další služby:  

„LeasePlan ČR provozoval uváděné vozy pro Český statistický úřad formou operativního leasingu, který vedle samotného pronájmu zahrnuje i celou řadu služeb souvisejících s provozem vozidel. Tyto služby jsou obvykle poskytovány za výhodnějších podmínek, protože leasingová společnost dokáže ve prospěch svých klientů těžit ze své pozice na trhu. Totéž platí i o pořizovacích cenách pronajímaných vozů.

V tomto konkrétním případě leasingová splátka zahrnovala:

amortizaci vozu

úrok

registraci vozu

silniční daň po celou dobu leasingu

dálniční známku po celou dobu leasingu

koncesionářský poplatek za rádio po celou dobu leasingu

povinné ručení (limit plnění zdraví / majetek: 100 / 100 mil. Kč)

havarijní pojištění (spoluúčast 5 % / 5000 Kč, plnění na účetní hodnotu; pojistná částka 354 500 Kč)

pojištění sedadel (limit plnění úmrtí / trvalé následky: 200 000 Kč / 400 000 Kč)

pojištění zavazadel (limit plnění: 25 000 Kč)

pojištění skel (limit plnění: 5000 Kč)

údržbu vozu – kompletní servis po celou dobu leasingu

sezónní pneumatiky

nárok na náhradní vozidlo

poplatek za správu vozidla

Všechny tyto služby by musel úřad hradit sám, pokud by měl vozy v majetku. Z toho je zjevné, že nelze stavět vedle sebe cenu nových vozů a leasingové splátky operativního leasingu.“

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!