Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj o Hrad se zostřuje. Fischer korumpoval novináře, tvrdí Franz

Vladimír Franz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Franz | foto: Vladimír Franz

PRAHA Prezidentský kandidát Vladimír Franz se opřel do dalšího zájemce o Hrad Jana Fischera. Nelíbí se mu, že favorit prezidentských voleb s sebou na zahraniční cestu do USA vzal novináře, přičemž jim cestu zaplatil.

Do Ameriky se Fischer vypravil koncem září a zaplatil cestu i redaktorům deníku Právo a časopisu Týden. O jeho cestě pak zmíněná periodika referovala, aniž by čtenáře upozornila, že cestu novinářům Fischer platil. Podle týdeníku Respekt za oba novináře zaplatil 140 tisíc korun. Novinářský doprovod prezidentů je ve světě zcela běžný, jenže to není Fischerův případ - není prezident ani ve Spojených státech nezastupoval státní politické zájmy.

ČTĚTE TAKÉ:


Právě proti tomu se Franz ostře ohradil. "Jsem šokován informacemi o pozadí mediálního pokrytí cesty Jana Fischera do USA. Kandidáta, jehož média označují za favorita voleb, doprovázeli novináři z deníku Právo a časopisu Týden. Na tom by asi nebylo nic zarážejícího, pokud by jejich zájem o tuto cestu byl čistý. Jenže nebyl," napsal na svém webu.

Redakce obou periodik se podle Franze dopustily skryté propagace. "To v lepším případě. V tom horším bylo pozitivní referování o zahraniční kampani tohoto kandidáta výsledkem korupce novinářů. Pojmenujme věci pravým jménem," vyzývá Franz.

Fischerovo jednání se podle Franze míjí s elementární slušností a etikou. "Je přinejmenším smutné, když je s touto skutečností konfrontován kandidát, jenž se zaklíná pojmy 'slušnost' či 'změna', ale reálně se patrně řídí heslem, že za peníze si lze koupit cokoli," pozastavuje se.

Fischer: Závidí mi

Fischer vidí za Franzovou kritikou snahu nahradit program osobními útoky. "Je otázka, zda je to z jeho strany zlá vůle nebo trocha závisti. Ostatním kandidátům nic nebrání, aby ukázali, že jsou schopni pohybovat se v mezinárodním prostředí. To je ostatně jedním z hlavních úkolů prezidenta republiky," hájí se.

Jan Fischer odstartoval svoji kampaň.

Jan Fischer odstartoval svoji kampaň.

Do USA prý jel na pozvání Harvardské a Georgetownské univerzity a za českými krajany. " O cestě informovala i veřejnoprávní ČT a komentátor HN, kteří byli na místě, a také redaktoři, kteří se cesty zúčastnili na mé pozvání. Důvod byl jednoduchý, měli jsme zájem, aby byla veřejnost o této cestě autenticky informována," vysvětluje. 

Redakce Práva na cestě svého redaktora nevidí nic divného. "Když to bylo zadarmo, byl bych blázen, kdybych na to nekývl,“ řekl Respektu šéfredaktor Zdeněk Porybný. Z časopisu Týden se k události nikdo nevyjádřil, jeho majitel je však mediální magnát Jaromír Soukup, který Fischerovi pomáhá s kampaní, kvůli čemuž se do něj obul i kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

"Je na čase, aby Jan Fischer konečně věrohodně vysvětlil charakter své spolupráce s panem Soukupem. Nevím, jak chce pan Fischer dostát svému slibu být hnací silou změny české politiky, když je tak těsně obklopen skupinami lidí, kteří se snaží ji ovládat a ničí víru občanů v demokracii," dodal Dienstbier. Soukup nicméně v minulosti spolupracoval i se sociální demokracií.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.