Fischer premiérem? Byl to nápad Nečase, tvrdí Říman

PRAHA Premiér Petr Nečas se chce při vládnutí opírat o dva týmy poradců. Jeden navazuje na NERV, tedy Národní ekonomickou radu vlády založenou Topolánkovou vládou zkraje roku 2009, a měl by vymýšlet koncepty velkých reforem veřejných systémů. Ten druhý bude klasický tým poradců, který premiérovi vypracovává stanoviska k zákonům a který teď dává dohromady exministr průmyslu Martin Říman. Ten v rozhovoru pro LN jmenoval některé budoucí premiérovy konzultanty. Mezi poradci se tak například objeví dlouholetý starosta Písku a poslanec ODS Tom Zajíček, který ze strany vystoupil. Dostal se totiž do křížku se strukturami kolem takzvaného knížete z Hluboké, podnikatele Pavla Dlouhého, které ODS na jihu Čech z větší části ovládají. Zastání teď Zajíček našel až na úřadu vlády: „To, že byl donucen odejít z ODS Tom Zajíček, nesmírně slušný člověk, který pro ni dýchal, něco napovídá o poměrech v jihočeské ODS,“ říká Říman.

Premiérův šéfporadce zároveň kriticky hodnotí bývalý kabinet Jana Fischera: „To byla strašně slabá vláda, slabší, než mohla být.“ Na otázku, kdo si před rokem a čtvrt Fischera „vymyslel“, Říman paradoxně odpovídá, že Petr Nečas. „Já tedy aspoň to jméno poprvé slyšel z jeho úst. Ale všichni jsme Fischera znali z vlády, on tam na rozdíl od šéfa centrální banky Tůmy docela pravidelně chodil,“ řekl LN.

Celý rozhovor čtěte na straně 11

Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.