4. dubna 2014 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer se dočkal trafiky, vrací se do Londýna. Ambasádu kvůli němu neotevřeli

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pro neúspěšného prezidentského kandidáta, bývalého premiéra a bývalého ministra financí v „prezidentské vládě“ Jiřího Rusnoka Jana Fischera se konečně našla odměna za jeho podporu Miloše Zemana v druhém kole přímé volby prezidenta. Stát mu zajistil nové působiště: Fischer se po dvou letech vrací do Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) v Londýně, kde už mezi roky 2010 a 2012 působil.

Bude se však vracet na jiné místo. Tehdy byl viceprezidentem banky, nyní mu připadne nižší post stálého českého zástupce u instituce. Dohodla se na tom Sobotkova vláda tento týden při debatě o balíčku nových velvyslanců. LN to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je to tak,“ sdělil LN jeden z nich a zdůvodnil to. „Pro stát je to lepší varianta než kvůli jednomu člověku otevírat ambasádu v Lucemburku; všichni s tím souhlasili.“ Odměna za prezidentskou volbu Fischer se po loňské nečekané prohře už v prvním kole volby hlavy státu stal bezprizorním, o několik měsíců později se však stal ministrem financí v dočasné Rusnokově vládě.

Už tehdy se spekulovalo, kde nakonec za dvojnásobnou pomoc prezidentovi skončí. První kontraktu EBRD si ostatně také vysloužil jako odměnu od politiků poté, co vzal angažmá premiéra úřednické vlády po pádu Topolánkova kabinetu v březnu 2009.

Jednou z variant pro Fischera byl nyní výše zmíněný post velvyslance v Lucemburku. Tato možnost ale od počátku budila rozpaky, protože ambasáda ve čtyřsettisícovém velkovévodství se kvůli škrtům zavřela a musela by se znovu otevřít. Její provoz přitom stojí deset milionů korun ročně. Později se mluvilo také o zájmu statistika Fischera usednout do vedení Eurostatu, kde v červnu končí Marie Bohatá. Fischer však podle informací LN lobboval za své stěhování do britské metropole. Na otázku o svém novém angažmá Fischer konkrétně neodpověděl.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.