Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer už může jít do volby prezidenta. Nasbíral 50 tisíc podpisů

Česko

  12:45aktualizováno  13:31
PRAHA - Kandidát na prezidenta Jan Fischer oznámil, že už nasbíral 50 tisíc podpisů, které jsou podmínkou pro účast v prezidentské volbě. Je teprve druhým uchazečem, kterému se potřebný počet hlasů podařilo dát dohromady. Stejný úspěch už dříve oznámil Miloš Zeman.

Kandidát na prezidenta Jan Fischer otevřel na Žižkově svou volební kancelář. foto: ČTK

"50 dnů - 50 000 podpisů. Děkuji Vám!" napsal Fischer na svůj facebookový profil. Přidal i fotografii, na které jsou štosy vyplněných podpisových archů.

Kdo chce svým podpisem jeho kandidaturu podpořit, má však stále ještě možnost. "Ve sbírání podpisů pokračujeme dál. 50 tisíc je jen jakási psychologická hranice," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí kampaně Jana Víšková. Už nyní podle ní má Fischerův tým na poště balíky s dalšími stovkami podpisů.

Archy s podpisy lidí, kteří podporují kandidaturu Jana Fischera na prezidenta.

Jako první z uchazečů o prezidentské křeslo získal 50 tisíc podpisů koncem června Miloš Zeman. Jeho Strana práv občanů zemanovci je obstarala během zhruba tří měsíců a Zemana tím přiměla definitivně stvrdit svou kandidaturu.

Zákonem daný počet podpisů  - tedy 50 tisíc - ale ještě stále není zárukou toho, že se uchazeči budou moci volby prezidenta zúčastnit. Nejprve totiž musí podpisové archy zkontrolovat ministerstvo vnitra. Vybere část signatářů, u kterých ověří pravdivost uvedených údajů. Teprve pokud uchazeč projde touto kontrolou, může jít do voleb.

ČTĚTE VÍCE:

Fischer vs Zeman?

Podle srpnového průzkumu agentury ppm factum research (dříve Factum Invenio) by prezidentská volba měla být soubojem právě  dvojice Fischer-Zeman. Fischera, který dlouhodobě kraluje volebním průzkumům, Zeman podle agentury dotahuje. Aktuálně ztrácí už jen 1,4 procentního bodu, zatímco v červencovém průzkumu to byly čtyři procentní body.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat