Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer uznal porážku. Mě se neptejte, reagoval Soukup

Česko

  15:45aktualizováno  15:59
PRAHA - Ještě před pár dny se o něm hovořilo jako o velkém favoritovi prvního kola volby. Dnes však Jan Fischer ještě před sečtením všech hlasů přiznal porážku. Jeho mediální poradce Jaromír Soukup porážku komentovat nechtěl.

Prezidentský kandidát Jan Fischer během svého projevu. foto: ČTK

"Soudě podle mých zkušeností, už to tak dopadne. Beru to na vědomí," komentoval Fischer stav volebních výsledků, když bylo sečteno asi 80 procent okrsků.

"Osobně samozřejmě tam určitá míra zklamání je. Ale co s ní," uvedl stručně na dotaz, jak se cítí. „Lidé rozhodli o tom, že do druhého kola prezidentské volby postupují dva straničtí kandidáti. Nicméně i tak jsem rád, že můj program a program nestranických kandidátů, kteří do voleb šli, dovedl oslovit české voliče,“ prohlásil Fischer. „A stále jsem přesvědčen, že ČR potřebuje změnu. A já jsem do voleb nešel s ničím jiným, než abych lidem v této zemi dal naději, že se v ní dá nejen slušně a normálně žít, ale že se v ní dá dělat slušná a normální politika. Dámy a pánové, já přeji ČR ze srdce to nejlepší,“ dodal.

Koho - a zda vůbec - podpoří ve druhém kole, nechtěl zatím říct. "To je ještě předčasné," řekl pouze. Individuální rozhovory Fischer odmítl. Spěšně se rozloučil a před novináři se skryl.

Ještě mlčenlivější je mediální magnát Jaromír Soukup, jehož sázky na politické koně dlouhodobě nevycházejí. Jak je obecně známo, podporoval kdysi Olgu Zubovou, Jiřího Paroubka a i Bártovy Věci Veřejné. Ani jeden tip mu nevyšel a nejnověji se na seznam připojila i jeho podpora Jana Fischera. Samotný Fischer označil Soukupa za svého poradce, nejspíš i díky němu získal exkluzivní reklamní prostor za báječné ceny.  Server Lidovky.cz se proto snažil získat jeho bezprostřední reakci na Fischerův propad. "Já nic komentovat nechci. Od toho má pan Fischer svou tiskovou mluvčí," opáčil. Další otázku, proč mu nevycházejí sázky na politické figury, už si položit nenechal.  A bez rozloučení zavěsil. Soukup je majitelem firmy Médea, která je klíčovou agenturou na reklamním trhu. Současně ovládá časopis Týden, Instinkt a TV Barrandov . "V žádném případě nemám politické ambice," řekl už dříve médiím Soukup. Zároveň tvrdil, že Fischerovi radí zadarmo.

 Fischer skončil na třetím místě se ziskem necelých 17 procent hlasů. Po sečtení prvních okrsků se nějakou chvíli držel na druhém místě, následně ho však předběhl Karel Schwarzenberg, který už jen zvyšoval náskok.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat