12. ledna 2013 15:45, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer uznal porážku. Mě se neptejte, reagoval Soukup

Prezidentský kandidát Jan Fischer během svého projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát Jan Fischer během svého projevu. | foto: ČTK

PRAHA Ještě před pár dny se o něm hovořilo jako o velkém favoritovi prvního kola volby. Dnes však Jan Fischer ještě před sečtením všech hlasů přiznal porážku. Jeho mediální poradce Jaromír Soukup porážku komentovat nechtěl.

"Soudě podle mých zkušeností, už to tak dopadne. Beru to na vědomí," komentoval Fischer stav volebních výsledků, když bylo sečteno asi 80 procent okrsků.

"Osobně samozřejmě tam určitá míra zklamání je. Ale co s ní," uvedl stručně na dotaz, jak se cítí. „Lidé rozhodli o tom, že do druhého kola prezidentské volby postupují dva straničtí kandidáti. Nicméně i tak jsem rád, že můj program a program nestranických kandidátů, kteří do voleb šli, dovedl oslovit české voliče,“ prohlásil Fischer. „A stále jsem přesvědčen, že ČR potřebuje změnu. A já jsem do voleb nešel s ničím jiným, než abych lidem v této zemi dal naději, že se v ní dá nejen slušně a normálně žít, ale že se v ní dá dělat slušná a normální politika. Dámy a pánové, já přeji ČR ze srdce to nejlepší,“ dodal.

Koho - a zda vůbec - podpoří ve druhém kole, nechtěl zatím říct. "To je ještě předčasné," řekl pouze. Individuální rozhovory Fischer odmítl. Spěšně se rozloučil a před novináři se skryl.

Ještě mlčenlivější je mediální magnát Jaromír Soukup, jehož sázky na politické koně dlouhodobě nevycházejí. Jak je obecně známo, podporoval kdysi Olgu Zubovou, Jiřího Paroubka a i Bártovy Věci Veřejné. Ani jeden tip mu nevyšel a nejnověji se na seznam připojila i jeho podpora Jana Fischera. Samotný Fischer označil Soukupa za svého poradce, nejspíš i díky němu získal exkluzivní reklamní prostor za báječné ceny.  Server Lidovky.cz se proto snažil získat jeho bezprostřední reakci na Fischerův propad. "Já nic komentovat nechci. Od toho má pan Fischer svou tiskovou mluvčí," opáčil. Další otázku, proč mu nevycházejí sázky na politické figury, už si položit nenechal.  A bez rozloučení zavěsil. Soukup je majitelem firmy Médea, která je klíčovou agenturou na reklamním trhu. Současně ovládá časopis Týden, Instinkt a TV Barrandov . "V žádném případě nemám politické ambice," řekl už dříve médiím Soukup. Zároveň tvrdil, že Fischerovi radí zadarmo.

 Fischer skončil na třetím místě se ziskem necelých 17 procent hlasů. Po sečtení prvních okrsků se nějakou chvíli držel na druhém místě, následně ho však předběhl Karel Schwarzenberg, který už jen zvyšoval náskok.

spaŠárka Pálková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!