Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer zahájil prezidentskou kampaň z okna chalupy

Česko

  10:59aktualizováno  12:11
PRAHA - UVNITŘ VIDEO "Já se před vámi neschovávám, nebudu před vámi nic tajit, nikam nebudu uhýbat." Těmito slovy oslovuje své potenciální voliče bývalý premiér Jan Fischer, nynější kandidát na úřad prezidenta. Ačkoli v proslovu ani jednou nezazní slovo prezident či volby, je zřejmé, že se jedná o další krok v kampani Jana Fischera na Hrad.

Jan Fischer zdraví voliče z chaloupky foto: Facebook

Fischer na videu, které umístil na svůj Facebook, promlouvá k voličům z okna chalupy  a vyzývá je, aby mu napsali s čím nejsou spokojeni. "Já se budu snažit vám na všechny vaše dopisy odpovědět," říká Fischer.

Video zveřejněné na síti Facebook

Anketa

Jak hodnotíte předvolební video Jana Fischera?

Velmi se mi to líbilo. Výborný nápad 352
Průměrná politická agitka 185
Velmi špatné. Toto video voliče spíš odradí 294

Loni v únoru Fischer oznámil, že pokud bude přímá volba prezidenta ustanovena do roku 2013, bude kandidovat.

Přímou prezidentskou volbu schválili poslanci v prosinci. Změna ústavy nabude účinnosti k 1. říjnu 2012.

Prezident Václav Klaus označil zavedení přímé volby za fatální chybu. Ústavní novelu ale na rozdíl od běžných zákonů vetovat nemůže. Jeho mandát vyprší 7. března 2013.

Jan Fischer (* 1951)

  • Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, obor statistika a ekonometrie. Absolvoval také postgraduální studium ekonomické statistiky a obdržel titul kandidáta věd.
  • Od roku 1974 působil v různých funkcích ve Federálním statistickém úřadu (FSÚ).
  • 1980-1989 byl členem KSČ. V roce 1990 se stal místopředsedou FSÚ, po rozpadu federace působil ve stejné funkci v Českém statistickém úřadu (ČSÚ). Od roku 2000 byl ředitelem oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum.
  • V letech 2002-2003 dělal vedoucího na výzkumných pracovištích Fakulty informatiky a statistiky VŠE. 2003-2010 stál v čele ČSÚ. Od dubna 2009 do července 2010 byl premiérem "překlenovací vlády odborníků". Od roku 2010 zastává funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
  • Je podruhé ženatý a má tři děti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,