11. července 2013 17:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer a sponzoři? Je tu bezpečnostní riziko pro Česko, míní protikorupční expert

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Vláda Jiřího Rusnoka v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda Jiřího Rusnoka v Lánech. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Střet zájmů a obrovské bezpečnostní riziko – tak hodnotí zázračné vyrovnání dluhů Jana Fischera předseda sdružení Naši politici Jiří Fiala. Možné vazby vlivových skupin na ministra financí podle něj poškozují reputaci celé nové vlády Jiřího Rusnoka.

Šéf společnosti CE Group Ladislav Dráb společně s dalšími sponzory vytáhl nového ministra financí Jana Fischera z dluhů vzniklých během prezidentské kampaně. Server iDNES.cz nyní zjistil, že Dráb bude u současné vlády lobbovat za využívání obřího zásobníku na zemní plyn jako součást strategických zásob státu.

„Je to obrovská reputační zátěž, která zatíží celou Rusnokovu vládu a vzbuzuje to četné otázky,“ říká Jiří Fiala, protikorupční analytik a předseda sdružení Naši politici.

Lidovky.cz: Není ministr Fischer ve střetu zájmů, když bude pravděpodobně rozhodovat o budoucnosti miliardové investice jednoho ze svých nejvýznamnějších sponzorů?
Já bych to tak interpretoval také, ale ještě bych to interpretoval jako závažné bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Ne tak, že by pan Fischer byl nějakým zločincem, ale mohl by být až v úsměvném sepětí s vlivovými skupinami, které mu zázračně a v rozporu se zákonem o volbě prezidenta pošlou miliony korun na jeho dluhy. Pošlou je přitom až poté, kdy je evidentní, že se stane ministrem financí, který mimo jiné kontroluje a úkoluje finančně-analytický útvar a má vliv na státní správu ve společnosti ČEZ. Ta rizika jsou tam obrovská.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Je to jediný problém, který by ministr Fischer mohl kvůli podpoře od Ladislava Drába mohl mít?
Skupina pana Drába je napojená také na problematiku ČEZ a zároveň je to skupina aktivní v dalších institucích jako je ve energetika a plynárenství. Další otázka, na kterou sice neznám odpověď, ale je to otázka závažná: je pan Dráb skutečně ten kdo miliony poslal, nebo je to nějaká jiná osoba či skupina v pozadí?

Lidovky.cz: Jsou mezi 'last minute' sponzory Jana Fischera také další osoby, které mohou vyvolat střet zájmů?
Média informovala o tom, že jeden z dalších milionových dárců je zároveň jeden ze subdodavatelů stavebních prací na opravu dálnice D1 (Štefan Havlík – pozn. red.), což je potenciálně další riziková oblast.

Lidovky.cz: Ministr Fischer se k zázračnému vyrovnání dluhům zatím příliš vyjadřovat nechce s tím, že je to jeho soukromá záležitost... 
Z transparentního účtu pana Fischera nedávno odešlo 3,5 milionu korun ve prospěch České pošty. Naprosto to vyvrací jeho argumentaci, že je to je jen jeho soukromá záležitost. Houby. Dlužil peníze státnímu podniku. To co je podle mě nejhorší, je naprosto flagrantní porušení zákona o volbě prezidenta, který uvádí, tuším v paragrafu 38, naprosto jasnou povinnost uzavřít účetnictví a předání ke kontrole státnímu orgánu do 60 dní po vyhlášení výsledků prezidentské volby. Pokud pan Fischer doplatil své dluhy z transparentního účtu 9. července, tak tu lhůtu prošvihl asi o čtvrt roku. To je neoddiskutovatelné.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: V co mohou případná pochybení ve financování prezidentské kampaně vyústit? Jaký je postih?
Napadá mě otázka – jaká bude reakce pana ministra financí Fischera v okamžiku, kdy společnost, která vyhraje výběrové řízení vypsané Senátem na audit účetních závěrek prezidentských kandidátů, konstatuje, že ze strany prezidentského kandidáta Jana Fischera a případně zároveň pana Miloše Zemana (což je podobný případ) porušil zákon? Co pak v okamžiku, kdy je konstatováno, že ministr financí a prezident republiky ruku v ruce porušují zákony České republiky? To by v civilizované krajině mělo stačit na odstoupení z funkce.

Lidovky.cz: To je poměrně dramatický scénář, zatím ani není jisté, jak dlouho se Jan Fischer v ministerském křesle udrží.
Nechci vypadat, že nasazuji panu Fischerovi psí hlavu. Je to problém, ale zároveň to neznamená, že pan Fischer se zavázal k nějaké protislužbě. Já chci věřit, že tomu tak není. Ale je to značné riziko. Je to obrovská reputační zátěž. Zatíží to celou Rusnokovu vládu a vzbuzuje to četné otázky. Když chtěl někdo podpořit prezidentskou kampaň pana Fischera, proč jí podpořil 9. července a ne třeba v prosinci 2012?

mevMartin Nevyhoštěný
  • 22Diskuse

Najdete na Lidovky.cz