Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střet zájmů? Fischerův sponzor chce dotáhnout miliardový byznys se státem

Česko

  15:09
Fischerovi se během posledních dnů přihrnuli sponzoři, kteří mu pomohli smazat dluhy z prezidentské kampaně. Jedním z nich je i šéf CE Group Ladislav Dráb. Jeho firma, která Fischera v minulosti zaměstanávala, přitom začala s výstavbou obřího zásobníku zemního plynu na Vysočině a má zájem na tom, aby ho využíval stát. Podpis pro stavbu navíc firma získala už v době, kdy Fischer vedl úřednickou vládu.

Kandidát na prezidenta Jan Fischer otevřel na Žižkově svou volební kancelář. foto: ČTK

Jan Dráb Fischerovi daroval na prezidentskou kampaň 4,2 milionu korun ve dvou várkách. Poslední (1,39 milionu korun) přišla po té, co Rusnok oznámil, že Fischer bude novým ministrem financí. Mezi novým ministrem financí a podnikatelem je navíc i jiná spojitost: Fischer pracoval v Drábově firmě CE Group. Byl odpovědný za strategické řízení projektů energetického komplexu Rožná a připravovaného plynovodu Mozart.

Společnost GSCeP, která je členem právě skupiny CE Group, podepsala 30. 6. 2010 se státním podnikem DIAMO smlouvu, píše server iDNES.cz. Stalo se tak pět dní po demisi Fischerovy vlády. Ta zemi pak vedla až do poloviny července 2010.

ČTĚTE TAKÉ:

Jde o investici zhruba v rozsahu 6 miliard korun. "My jsme oslovili DIAMO, jestli by to pro nás nechtěli vybudovat, protože v té lokalitě mají veškeré zařízení. Na jedné straně ložiska těží uran a tři kilometry od toho budujeme zásobník. Požádali jsme jako soukromý subjekt státní podnik. My jsme o tom nejednali s ministerstvem průmyslu, pouze o tom, myslím, věděli. To není něco, o co bychom měli žádat vládu," řekl iDNES.cz Dráb.

Samotná ražba zásobníku by podle Drába měla začít do několika měsíců a do roku 2018 by mělo být vše hotovo. O využívání zásobníku státem navíc teď Dráb jedná na ministerstvu průmyslu. Je tak možné, že o smlouvě mezi Drábem a státem bude rozhodovat vláda Jiřího Rusnoka, v níž sedí i Fischer.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...