11. července 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Expert: Fischerův zázrak s dluhem je ukázkou špinavé transakce

Fischer se Zemanem při jmenování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fischer se Zemanem při jmenování | foto: ČTK

PRAHA Oddlužovací zázrak Jana Fischera splňuje parametry špinavé finanční transakce. Hned 4,24 milionu totiž na účet novopečeného ministra financí vložil podnikatel Ladislav Dráb. V hotovosti. Vše nasvědčuje tomu, že peníze nebyly jeho. "Nedávalo by to smysl," říká expert na praní špinavých peněz Kamil Kouba.

Příběh rychlosplátky, jak jej předkládají Ladislav Dráb a Jan Fischer, je už na první pohled nelogický. Dráb si ze svého účtu vybere 2,9 milionu korun v hotovosti. Jen proto, aby 5. dubna vešel do pobočky Raiffeisenbank a všechny peníze vložil na transparentní účet neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera. Přesně ve stylu 90. let.

Jenže podivná historka čtvrt roku poté pokračuje. 8. července, pouhých pár minut předtím, než premiér Jiří Rusnok předstoupí před novináře, aby oznámil, že Fischer bude novým ministrem financí, Drábovi dojde, že chce svému oblíbenci ještě něco málo přidat. A tak si celé kolečko, tentokrát s 1,34 milionem korun, zopakuje znovu. Podle dlouholetého experta na praní špinavých peněz Kamila Koubu jde o jasnou snahu zakrýt jméno pravého sponzora.

"Machinace s hotovostí řeší zákon. Bohužel, transakce typu: vklad na účet a výběr z účtu, nepodléhá povinnostem bezhotovostní platby. Takže z mého pohledu pan Dráb užil tento způsob, aby zabránil zjištění skutečného původu těch peněz," vysvětluje Kouba, který čtyři roky vedl specializovaná oddělení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.¨

Běžně používaný způsob praní peněz

Na to, že byl dar pro Fischera na transparentní účet vložen v hotovosti, upozornily Hospodářské noviny. "Je to běžně používaný způsob praní peněz. Zákon to dovoluje a skutečný původ té hotovosti po tomto převodu dopátráte už jen těžko," popisuje bývalý policejní specialista.

Jan Fischer

Jan Fischer

Že peníze daroval Dráb, je přitom z údajů o transakci na webu banky prakticky nemožné zjistit. "Vklad KCPH" stojí u obou částek.  Podnikatel by mohl "transparentnost" svého daru prokázat zpětně tím, že by předložil výpis svého účtu, kterým by vybrání hotovosti doložil.

"Bylo by zajímavé zjistit, zda se tyto prostředky vyskytovaly na účtu pana Drába a já se domnívám, že nikoli. Kdyby to byly transparentní peníze, tak by tu platbu provedl bezhotovostně," má jasno Kuba. Server Lidovky.cz Drába i Fischera s dotazy na původ peněz oslovil. Ani jeden z nich však neodpověděl. Nový ministr financí si dokonce na tiskové konferenci při přebírání úřadu vymínil, že mu novináři nebudou dotazy ohledně kampaně pokládat.

Ještě řeknou, že je to půjčka

Fischerův donátor by se mohl zákonu vyhnout také jiným způsobem - to kdyby přišel s tvrzením, že si peníze půjčil. "Mohl si půjčit i od fyzické osoby. Zákon o omezení plateb se na to nevztahuje, to je jeho velká slabina," povzdechl si Kouba. "Na druhou stranu, alespoň by na té smlouvě bylo uvedeno, kdo mu ty peníze daroval," dodal.

Zeman a Fischer

Zeman a Fischer

Podivné transakce má podle zákona prošetřit Finančně analytický útvar ministerstva financí. Jenže jeho šéf Milan Cícer příliš hovorný nebyl. "Mám zákonem stanovenou mlčenlivost," odbyl otázky muž, kterého si na ministerstvo přivedl odcházející šéf rezortu Miroslav Kalousek a kterému teď šéfuje právě Fischer.

Anatomie Fischerova zázraku. Jak nový ministr financí splácel dluhy

Anatomie Fischerova zázraku. Jak nový ministr financí splácel dluhy

21. ledna
Po prohraných volbách si Jan Fischer vzal pár dní volno a pak nečekaně podpoří v druhém kole Miloše Zemana.

17. února

Nový prezident Miloš Zeman si pozve na Hrad Jana Fischera. V tu dobu dluží přes sedm milionů korun. Prý mluvili jen o společenských tématech. „To nebylo o nabídkách, to nebyl rozhovor tohoto typu,“ říká k tomu Fischer.

18. února
Jan Fischer před odletem na téměř měsíční dovolenou v USA prohlásí: "Je to na dobré cestě, takže myslím, že můžu klidně odjet. Určitě budu schopen těm závazkům dostát."

22. února
Jan Fischer ze své dovolené novinářům vzkazuje, že s umořením dluhu mu pomůže developer Tamir Winterstein. „S panem Wintersteinem se velmi dobře známe, o problémech s dluhem jsme spolu samozřejmě mluvili. A dohodli jsme se, že se ujme práce na jeho umoření,“ uvádí Fischer. 

28. února
Tamir Winterstein opravuje Fischerova slova. "Nikdy jsem neměl to v plánu byl finančním sponzorem. Jsme s panem Fischerem kamarádi, tak já mu dávám pomoc na bázi přátelské, ale určitě ne finanční."

1. březen
Objevil se nový sponzor zadluženého a neúspěšného prezidentského kandidáta  - podnikatel v energetice Ladislav Dráb. "Dám dohromady ještě nějaké lidi a Janu Fischerovi finančně pomůžeme tak, aby dluh zaplatil," líčí Dráb.

2. března
Fischerův další donátor - právník Daniel Paľko - novinářům oznamuje, že neuvažuje o tom, že by  pomohl splatit několikamilionový dluh. "Samozřejmě nemám na to, abych mu poslal osm nebo kolik milionů korun. Nevím, jak vyřeší tu situaci, o to se nestarám," konstatuje Paľko. 

20. března
Noví sponzoři se nehrnou, Fischerův tým je z dluhů otrávený, hlásají titulky novin. 
Předseda volebního výboru, kardiochirurg Jan Pirk, se pokouší s Fischerem telefonicky spojit, ale expremiér mu nebere telefon. Pirk dokonce ani neví, že expremiér už je zpátky doma ze Spojených států, kde trávil dovolenou.

21. března
Fischer opět zvedá telefony.
"Je to na dobré cestě, ale víc k tomu teď neřeknu," řekne k dluhům pouze. 

6. dubna
Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer dostává od podnikatele Drába dva miliony a 900 tisíc korun. 

10. května
Nezaměstnaný prezidentský kandidát  Fischer nastupuje do energetické skupiny CE Group, kterou ovládá Dráb.

Červen
Fischer spouští kompletní rekonstrukci svého pražského bytu. Potrvá celý měsíc. 

26. června
Fischerovi stále po kampani zbývá dluh pět milionů korun. "Pan Fischer vzkazuje, že do svaté Anny (26. července – pozn. red.) bude vše vyrovnáno. Jména dárců si nepřeje zveřejňovat,“ prohlašuje Pirk. 

2. července
Jan Fischer reaguje na spekulace, že naskočí jako ministr financí do vlády Jiřího Rusnoka.
"Každá nabídka, je-li vážně míněna, to by asi v tomto případě bylo, tak bych ji samozřejmě vážně zvážil."

4. července
Na účtu Jana Fischera přistává milionový dar od právníka Daniela Paľka.

8. července
Rusnok oficiálně oznamuje, že ministrem financí se stane Fischer a na jeho kontě se objevuje dar ve výši 1,34 milionu korun. Za zkratkou KCPH uvedenou na transparentním účtu se skrývá Ladislav Dráb.

9. července
Dva miliony korun posílá developer David Sivor.

khuKarel Hrubeš, rakRadek Kedroň

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!