Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Flirt Kanyeho Westa s kometou

Česko

Hudební pondělí – Raperův egotrip do Čech a odkaz Médi Bédi v ohrožení

Americký raper Kanye West vydal nejambicióznější hiphopové album roku. My Beautiful Dark Twisted Fantasy české žebříčky asi lámat nebude, i když má s domácí kulturou spojitost.

Páté album Kanyeho Westa bylo netrpělivě očekáváno. Třiatřicetiletý zpěvák a producent dosud získal dvanáct cen Grammy a platí za jednu z nejvýraznějších postav hip hopu, ovlivňující i mainstreamovou pop-music.

Podle vlastních slov neumí zpívat ani tancovat. Jeho nástrojem je hudební studio, kde dokáže kombinovat nejlepší momenty historie populární hudby s vlastní invencí. Pracuje s různorodými samply, od soulu přes Black Sabbath až po experimentátora Aphexe Twina. Kanyemu Westovi nechybí přemrštěné sebevědomí raperů z ghetta, jeho image však není postavená na testosteronu, ale sofistikovanosti.

Mezi barokem a surrealismem Novou Westovu desku recenzenti popisují jako barokní. Hudební server Pitchfork zase album charakterizoval jako explozi surreálného pop excesu. Excesivní jsou nejen aranžmá v symfonickém duchu, ale i mamutí videoklip, který desku doprovází. Klip se natáčel v Čechách a nabízí koktejl vizí amerického rapera a domácích reálií.

Kanye West v České republice natáčel už v roce 2005, tehdy se však spokojil s tradičními pražskými exteriéry. Prošel se po Karlově mostě a projel ve sporťáku před orlojem. Poslední videoopus je odvážnější. Klip s názvem Runaway trvá 35 minut a objevuje se v něm hned několik písní z nového alba.

Popisuje setkání Kanye Westa s okřídlenou kráskou z ohnivé koule, která se před ním snesla na zem. Když v televizi sledují zprávy, kde hlasatelka anglicko-česky informuje o dopadu komety v jižních Čechách, West televizi vypne a pronese větu, kterou lze považovat za motto díla: „O to, co říkají ve zprávách, se nestarej.“ Je namístě, že raper ve videoklipu obývá dům známý pod jménem EggO. Podepsána je pod ním česká kancelář A69 – architekti. V roce 2007 s ním vyhrála Grand Prix Obce architektů. Vilka stojí na Žižkově a je pozoruhodná uzavřeným atriem, vydělujícím dům od okolní panelákové zástavby. Je to prefektní model slonovinové věže umělce postmoderní doby. Kanye West chce ukázat dívcefénixovi to nejlepší, co lidská kultura vytvořila. Tím je ohňostroj, dechový orchestr a alegorický vůz s obří hlavou Michaela Jacksona. Dívka-fénix tak pochopí krásu života na zemi. Obdivná reference k mrtvému králi popu je namístě. Kanye West připomíná Jacksona jednadvacátého století. Jestliže byl v roce 1983 vrcholem extravagance patnáctiminutový klip k The Thriller, půlhodinový Runaway je jeho logickým pokračováním.

Nezemská dívka však pozná, že ji její jinakost vylučuje z lidské společnosti. Musí shořet, aby se vrátila zpět do svého světa. I když se jí v tom Kanye West snaží zabránit, nakonec se jí to podaří. Dívka-fénix není ničím jiným než metaforou Westovy vlastní hvězdné kariéry. Inspirace světem popu Po premiéře klipu Kanye West neváhal uvést inspiraci dílem Federika Felliniho a Stanleyho Kubricka. Podobná prohlášení jsou v konfrontaci s výsledkem spíš legrační. Megalomanský klip však není nechtěnou parodií, ale navazuje na díla typu The Wall od Pink Floyd nebo Princův Purple Rain. Runaway nevstoupí do filmové historie, ale do historie videoklipů asi ano, a to nejen v kategorii délky. Není formálně hravý jako klipy Michela Gondryho nebo Spikea Jonzeho, přesto nejde jen o reklamu na hudbu. Má skvělou obrazovou postprodukci a podílela se na něm i uznávaná umělkyně Vanessa Beecroftová.

V prvních letech MTV se věřilo, že se videoklip stane novým uměním. Dnešní fantasmagorické klipy Lady Gaga nebo Kanyeho Westa jsou spíše symbolickým odkazem na podobná očekávání, asi jako když se populární hudba odvolává na tradici klasické hudby. Ukazují pop-music jako sebereferenční a v zásadě akademický svět, který nás přesto dokáže nevysvětlitelně bavit.

Kanye West: My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010)

Roc-A-Fella Records

***

V prvních letech MTV se věřilo, že se videoklip stane novou uměleckou formou. Dnešní fantasmagorické klipy Lady Gaga nebo Kanyeho Westa jsou spíše symbolickým odkazem na podobná očekávání.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...