Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Flotila s pomocí vyrazila vstříc střetům s Izraelci

Česko

Tisíce tun pomoci pro Palestince veze konvoj lodí mířících k pásmu Gazy. Celá humanitární akce má ale silný propagandistický nádech.

NIKÓSIE/PRAHA Na jedné straně stovky propalestinských aktivistů, několik evropských poslanců a jedna nositelka Nobelovy ceny míru Máiread Corriganová-Maguireová. Na druhé straně Palestinci těšící se jak na přivážený náklad, tak propagandistické využití celé akce. A mezi nimi izraelské námořnictvo, které už dopředu pohrozilo, že nenechá konvoj lodí s aktivisty a pomocí jen tak proplout - náklad obsahuje řadu položek, které Izraelci nedovolují do Gazy dovážet.

Dlouho chystaná a několikrát odkládaná akce se včera konečně dostala do své finální fáze. Z mezinárodních vod nedaleko Kypru včera k palestinským břehům vyrazila šestice lodí, na jejichž palubách jsou tisíce tun pomoci. K pásmu Gazy by konvoj měl dorazit někdy během dnešního odpoledne. Palestinci už několik dní na aktivisty čekají i s patřičnou vlajkovou výzdobou, spíše než slavnostní přivítání se ale čeká konfrontace s izraelským vojenským námořnictvem.

V pomoci jsou totiž kromě elektrických vozíků pro nemohoucí i stavební a další materiály, které Izrael nedovoluje dovážet do Gazy z obavy, aby nebyly zneužity při stavbě raket. Byť - jak včera poznamenala agentura AP - množství tohoto „zakázaného“ zboží se v pásmu Gazy dá sehnat, ovšem za vysoké ceny - pašuje se totiž tunely pod hranicemi s Egyptem.

Izraelské i egyptské úřady, které pohyb lidí i zboží mezi pásmem Gazy a okolím blokují, aktivistům nabízely, aby náklad vyložili v jejich přístavech. Organizátoři konvoje to ale odmítli a nepřímo naznačili, že počítají i s konfliktem s izraelským námořnictvem. Jejich mluvčí Greta Berlinová podotkla, že by tak utrpěla pověst Izraele. „Jediný scénář, který dává smysl, je nechat nás proplout a přestat hrát roli blízkovýchodního surovce,“ uvedla na adresu židovského státu. To, že by konflikt skončil očerněním Izraele jakožto „kruté země ubližující nevinným Palestincům“, včera podotkl i izraelský deník Haarec.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...