Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Foldyna přišel do sněmovny ve žluté vestě. Kdo schvaluje církevní restituce, je jako Macron, tvrdí

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna dorazil do sněmovny ve žluté reflexní vestě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna dorazil do sněmovny ve žluté reflexní vestě. | foto: Twitter: Dominik Feri

PRAHA Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) dorazil ve čtvrtek na půdu Poslanecké sněmovny v reflexní vestě. Svým krokem chce podpořit hnutí takzvaných žlutých vest, které v posledních dnech ve Francii protestuje proti rostoucím cenám pohonných hmot a bydlení.

Na fotku sociálnědemokratického poslance v zářivě žlutém oděvu upozornil na svém twitterovém profilu jeho sněmovní kolega Dominik Feri (TOP 09). „Bohužel je poslanec, takže ho módní policie nemůže zadržet,“ podotkl k tomu ironicky.

13.prosince 2018 v 09:15, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 11:42

Kolega Foldyna dneska přišel ve žluté vestě. Bohužel je poslanec, takže ho módní policie nemůže zadržet. https://t.co/pMGR0KKqnR

„Vyjadřuji sympatie hnutí žlutých vest, tisícům lidí, jež se postavili elitám, které přestaly vnímat záležitosti občanů,“ odůvodnil Jaroslav Foldyna svůj krok serveru Lidovky.cz. Francouzský prezident Emmanuel Macron je podle jeho slov představitelem toho, jak se „elity zemí“ starají o vše možné, jen ne o občany.

K navléknutí reflexního svršku Foldyna prý přiměla i skutečnost, že poslanci ve čtvrtek jednají o zdanění církevních restitucí. Způsob, jakým se o nich v minulosti v dolní komoře Parlamentu hlasovalo, sociální demokrat přirovnává právě k počínání francouzské vládnoucí vrstvy.

13.prosince 2018 v 11:12, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 13:25

Vyjadřuji své sympatie k hnutí „Žluté vesty“ Hnutí „Žluté vesty“ vnímám jako protest Evropanů proti těm, kteří sami sebe vidí jako elity a kteří se dívají na obyčejné Evropany jako na otroky, jako na tažné koně bez vlastní vůle, vlastních zájmů a vlastní identity. https://t.co/OCpkyrtTUv

„Věc, kterou projednáváme je naprosto souznějící s tím, že elity, které církevní restituce schvalovaly, nedbaly postoj veřejnosti,“ uvedl Foldyna. „Je potřeba hledat způsob, jak se s církvemi vyrovnat, ale nepoškodit přitom Česko. Tehdejší vláda ji poškodila a vůbec nerespektovala občany,“ doplnil.


Podporu chce francouzskému hnutí vyjadřovat i nadále. Jedním dechem zároveň dodal, že ovšem nesouhlasí s výtržnostmi, ve které se některé protesty překlenuly.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...