Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Foldyna poslechl prezidenta Zemana, rezignaci vzal zpět. Zůstává místopředsedou ČSSD

Jaroslav Foldyna byl místopředsedou ČSSD od dubna letošního roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Foldyna byl místopředsedou ČSSD od dubna letošního roku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM/PRAHA Jeden z nejvýraznějších představitelů ČSSD, poslanec Jaroslav Foldyna, nakonec zůstane ve vedení strany. S konečnou platností padlo jeho avízo po prvním kole senátních voleb, kdy oznámil záměr rezignovat. V následujících dnech však po několika reakcích včetně komentáře prezidenta Miloše Zemana připustil, že rozhodnutí zváží. V pondělí večer tak svá původní slova vzal zpět, místopředsedou strany zůstal. V úterý však rezignuje na pozici šéfa ČSSD na Děčínsku, řekl serveru Lidovky.cz.

Uvažovanou rezignaci na všechny stranické funkce podle zjištění serveru Lidovky.cz odvolal na pondělním jednání krajského výkonného výboru ČSSD Ústeckého kraje. Právě kolegy z regionálního vedení si chtěl vyslechnout, než se s konečnou platností rozhodne. „Krajský výkonný výbor mě na funkci místopředsedy nominoval, proto jsem se s nimi musel dohodnout,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz. Výbor nakonec Foldynu ve funkci místopředsedy strany jednomyslně podpořil.

V nejužším vedení ČSSD tak zůstal patrně jeho nejvýraznější člen. Podle informací serveru Lidovky.cz byl přitom Foldyna před pondělním zasedáním na 99 procent rozhodnutý, že stranické pozice opustí. Místopředsedou ČSSD byl teprve od letošního dubna, jako první muž domovské organizace strany na Děčínsku sloužil několik posledních let. Kolegové z regionální vedení partaje ho nakonec přesvědčili, aby si své stranické postavení zachoval.

Po prvním kole senátních voleb se však zdálo, že má jasno. Svým gestem gestem chtěl nasměrovat ČSSD do razantní vnitrostranické diskuse o tom, jak by se měla partaj dál profilovat. „Rezignuji proto, abychom se nadechli. Pokud si neuvědomíme, že máme společný cíl a že k němu musíme jít jednou společnou cestou, a ne deseti, bude náš konec. Předzvěst konce je tady. Svým gestem chci stranu probudit,“ vysvětil už dříve serveru Lidovky.cz.

‚Musíme se zase stát stranou práce‘

Podle Foldyny se prý ČSSD poslední roky přestala starat o svého tradičního voliče. Soustředila se na štědrou sociální politiku, aniž by věnovala pozornost problematice bydlení, exekucí či efektivní podpoře rodin s dětmi. „Stejně jako jsme se nedokázali postavit k dalším podobným tématům a veřejnost to špatně vnímala. Musíme se zase stát stranou lidí práce, nikoliv stranou, která se chce zavděčit všem,“ poznamenal k tomu Foldyna.

Jaroslav Foldyna je vášnivý celoživotní boxer.
Foldyna se často účastní veřejných shromáždění.

Jeho původní živelné rozhodnutí zbavit se stranických funkcí přibrzdila mimo jiné reakce prezidenta Miloše Zemana, oba muže pojí dlouholeté přátelství. Hradní pán úmysl svého spojence glosoval s nelibostí. „Když uteču z boje, tak to není přijetí odpovědnosti za výsledky voleb, ale zbabělost,“ řekl prezident. Foldyna následně reagoval, že si svůj záměr ještě promyslí, aby nevypadal jako „idiot“. Nakonec tak dal na slova prezidenta.

Pád ČSSD v uplynulých volbách pocítil na vlastní kůži, sociální demokraté v Děčíně prorazili pětiprocentní bariéru jen těsně. V konečném účtování urvali jediného zastupitele, sám Foldyna do zastupitelstva nepronikl. Z okruhu politických reprezentantů Děčína vypadl po 15 letech. Politik se srbskými kořeny se dlouhodobě profiluje jako přívrženec nacionálně-konzervativní linie ČSSD, odpůrce EU v současné podobě a spojenec putinovského Ruska..

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.