20. září 2019 17:37, aktualizováno  18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD nevyloučila Foldynu ze strany, ve vedení se nenašlo dost hlasů. Dle Hamáčka jde i přesto o silné varování

Jaroslav Foldyna rozdával Nočním vlkům lízátka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Foldyna rozdával Nočním vlkům lízátka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt v pátek přestáli hlasování o vyloučeni ze strany. Na jednání předsednictva sociální demokracie se nenašlo pro jejich vyloučení dost hlasů.

Na zasedání byla většina přítomných pro vyloučení obou politiků, nicméně nešlo o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů předsednictva. Foldyna to řekl novinářům. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je hlasování přesto silným varováním vedení strany, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Foldyna spolustraníky nedávno pobouřil výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, že by ji opustila ČSSD. Proti poslednímu Foldynovu vyjádření, že poslanci ČSSD chtějí ve Sněmovně využít tajné hlasování o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy k tomu, aby se svými hlasy kšeftovali, se ohradil šéf ČSSD Jan Hamáček.

Hamáček v pátek podle Foldyny argumentoval tím, že poslanec veřejně kritizuje postoje vedení, vyčetl mu i postoje v zahraniční či sociální politice. „Rozvinula se velká diskuse v tom sále, bylo zajímavé, že někteří lidé, se kterými se naprosto neshoduji na některých principech politiky, ale shodujeme se, že člověk má právo na názor, hlasovali proti,“ řekl Foldyna novinářům po jednání.

Foldyna dodal, že pro jeho vyloučení hlasovalo 29 členů předsednictva. „Nicméně kvórum bylo tuším 31, takže se mě nepodařilo vyloučit,“ uvedl. Ocenil, že se našlo dost členů předsednictva, kteří vnímají politiku jako službu, ne mocenský nástroj. „Přestože máme třeba s kolegy naprosto jiný názor a v máločem se shodneme, tak hlasovali proti tomu,“ uvedl.

„Hlasování dopadlo těsně tak, že nezískalo potřebný počet hlasů. Z mého pohledu to je ale velmi silné varování vedení sociální demokracie vůči těm, kteří se snaží řešit případné stranické spory na veřejnosti,“ uvedl po jednání Hamáček.

Ústecká ČSSD vedená Andrtem před měsícem vyzvala Hamáčka k rezignaci. Krajské předsednictvo v usnesení označilo za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. Kritizovalo i Hamáčkovo vyjednávání ve sporu o jmenování Michala Šmardy ministrem kultury. Pro vyloučení Andrta bylo podle předsedy strany 27 členů předsednictva.

Andrt řekl, že měl signály, že se chystá hlasování o Foldynovi, ale netušil, že bude předsednictvo řešit i jeho jméno. Vedení mu vyčítalo, že v televizi prezentoval postoj krajského předsednictva o Hamáčkově rezignaci a oponoval v pořadu dalšímu členovi strany, předsedovi středočeské ČSSD Robinu Povšíkovi. „Zmiňovali, že jsem se tím zpronevěřil principům sociální demokracie, což naštěstí ostatní lidé zpochybňovali,“ uvedl.

Je rád, že hlasování dopadlo, jak dopadlo. „Snad si lidé uvědomí, že není správná cesta vylučovat lidi, kteří reprezentují nějaký názorový směr a jiný názor než úzké vedení,“ uvedl. Neodvažuje se odhadovat, zda by mohl pokus o vyloučení přijít znovu. „My jsme připraveni pracovat pro lidi a náš region,“ dodal.

Vizitky poslance ČSSD Jaroslava Foldyny (59) a šéfa ústecké krajské ČSSD Miroslava Andrta (41):

Foldyna:

 • Foldyna je poslancem od května 2010 (kromě mezidobí srpen až říjen 2013). Je také zastupitelem Ústeckého kraje (od roku 2016 a v období 2000 až 2012), byl i náměstkem hejtmana (2000 až 2004 a 2016 až 2018). Řadu let byl také zastupitelem Děčína (2003 až 2018).
 • Členem sociální demokracie je od prosince 1989, předtím byl kandidátem členství v KSČ. Zastával různé funkce v krajském vedení strany na Ústecku, byl tam volebním lídrem. Od loňského dubna do letošního března byl místopředsedou ČSSD.
 • Je jedním z představitelů platformy pojmenované Zachraňme ČSSD, kterou v lednu 2018 založili kritici vedení ČSSD (například Jiří Zimola, Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jiří Běhounek).
 • Foldyna v ČSSD patřil mezi kritiky předchozího vedení tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky a má blízko k Miloši Zemanovi.
 • Loni v květnu se dostal do sporu s některými straníky kvůli hádce s lidmi, kteří v Praze protestovali proti ruskému nacionalistickému motorkářskému klubu Noční vlci, jehož je Foldyna příznivcem.
 • Foldyna v minulosti proslul například jako kritik bombardování bývalé Jugoslávie letouny Severoatlantické aliance v roce 1999.
 • V srpnu vzbudil pozornost například účastí na setkání na zámku v Příčovech, kterého se zúčastnili mimo jiné i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, protiislámský aktivista Martin Konvička, místopředseda spolku Akce D.O.S.T Michal Semín i představitelé paramilitární organizace Zemská domobrana.
 • Řadu spolustraníků nedávno pobouřil výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, kdy by ji opustila ČSSD. Řekl to v srpnovém rozhovoru pro server iDNES.cz., v němž také kritizoval některé členy nejužšího vedení strany, především ministry zahraničí Tomáše Petříčka a ministryni práce Janu Maláčovou.
 • Předseda ČSSD Jan Hamáček pro Novinky.cz reagoval slovy, že Foldyna buď bude respektovat politiku a rozhodnutí ČSSD, nebo nebude jejím členem. Poslanec v této souvislosti řekl, že je mu lhostejné, zda bude ze sociální demokracie vyloučen. Foldyna také dodal, že vždy byl schopný dosahovat kompromisů, ale kompromisy s neomarxisty a liberály ve vedení strany nikam nevedou.
 • Sociální demokraté v Ústeckém kraji vyzvali v souvislosti se snahami o vyloučení Foldyny k rezignaci šéfa ČSSD Hamáčka. Severočeští sociální demokraté byli od počátku proti vstupu ČSSD do vlády s ANO. Krajské předsednictvo strany má za to, že že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. Za neúspěšné také považovali vyjednávání Hamáčka o osobě ministra kultury.
 • Letos v březnu vypověděla ČSSD koalici v zastupitelstvu Ústeckého kraje. Tu tvořili sociální demokraté spolu s komunisty a SPO-SPD (volby přitom vyhrálo hnutí ANO, koalici následně utvořili druzí komunisté s dalšími stranami). Důvodem podle ČSSD bylo dlouhodobé nenaplňování některých programových priorit. Zástupci klubů se ale nakonec dohodli, že koalice bude pokračovat.
 • Foldyna se narodil 26. června 1960 v České Lípě. Vyučil se lodním mechanikem, má státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a mezinárodního palubního operátora. Vzdělání si doplnil studiem na veřejnoprávní akademii v Ústí nad Labem a studiem pravoslavné teologie na olomouckém detašovaném pracovišti Prešovské univerzity.
 • V letech 1978 až 1991 byl zaměstnán u Československé plavby labsko-oderské v různých funkcích až po kapitána II. třídy, z toho jeden rok jako přístavní kormidelník v přístavu Hamburk. Poté pracoval u celní správy a městské policie v Děčíně a podnikal. Kromě toho byl asistentem poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona Lánského a pracoval jako asistent ředitele Palivového kombinátu Ústí.
 • Foldyna je podruhé ženatý, má pět dětí.

Andrt:

 • Andrt se narodil 13. února 1978. Je předsedou ČSSD v Ústeckém kraji, ve funkci byl opět potvrzen loni v prosinci. Je místostarostou Štětí a krajským radním, v kompetenci má oblast sociálních věcí. "Pokud chceme partaj zachránit, měli bychom zatáhnout za ruční brzdu a velmi vážně se zamyslet se nad tím a případně z té vlády odejít," uvedl například v polovině roku.
 • Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze a Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval mimo jiné jako vedoucí ekonomického odboru na městském úřadě ve Štětí. Andrt je ženatý.

ČTK
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!