14. srpna 2019 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Foldyna se Hamáčka nezalekl. Je mu lhostejné, zda bude z ČSSD vyloučen

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Poslanci Jaroslavu Foldynovi (ČSSD) je lhostejné, zda bude vyloučen ze sociální demokracie. Ve středečním rozhovoru tak reagoval na úterní vyjádření šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka, že by měl buď respektovat politiku a rozhodnutí strany, nebo nebude jejím členem.

Foldyna ve středu dodal, že vždy byl schopný dosahovat kompromisů, ale kompromisy s neomarxisty a liberály ve vedení strany nikam nevedou. Buď vyhrají jedni, nebo druzí, konstatoval.

Bývalý místopředseda ČSSD Foldyna ve středu řekl, že odmítá dělat pokryteckou politiku, kterou v současnosti strana dělá. „Já jsem se domníval, že svou účastí ve vládě budeme plnit sliby a důstojně reprezentovat, ale my jsme se stali takovými okopávači kotníků a zaměstnaneckou agenturou pro pražskou sociální demokracii a Mladé sociální demokraty,“ vysvětlil.Foldyna se v minulých dnech stal terčem kritiky některých členů stranického vedení poté, co se zúčastnil sobotního vlasteneckého setkání v Příčovech na Příbramsku. Místopředseda ČSSD Petříček Deníku řekl, že všechny Foldynovy kroky z poslední doby jen ukazují, že se s programem a hodnotami strany otevřeně rozchází. Foldyna je naopak kritický k Petříčkovi a dalším členům nynějšího vedení. Serveru iDNES.cz v úterý řekl, že by podpořil rekonstruovanou vládu ANO, pokud by ČSSD odešla z koalice.

Kritizoval v té souvislosti šéfa pražské ČSSD Petra Pavlíka, Petříčka či vlivného pražského sociálního demokrata a bývalého europoslance Miroslava Pocheho. Reprezentují podle něj liberální neomarxistické křídlo ČSSD, jehož politiku odmítá. „Sociální demokracie tady vznikla, protože hájila zájmy lidí práce, nikoliv příživníků ze všelijakých neziskovek, které jsou přisáté na státní politický rozpočtový cecek,“ uvedl. Petříček podle něj nedůstojně reprezentuje Česko a v zahraniční politice „poklonkuje Bruselu“, aby zde v budoucnu získal nějaké úřednické místo.

ČSSD vyhrávala volby například pod vedením Miloše Zemana díky tomu, že dala pracujícím lidem naději, míní Foldyna. „Ministři sociální demokracie věděli, kde má fabrika dveře. To tihleti ministři a tato skvadra pražské sociální demokracie a Mladých sociálních demokratů v životě nebyla ve fabrice,“ uvedl. Politiku nynějšího vedení podle něj odmítá i volič. „Protože kdo by nás volil. Náš původní volič nyní volí Andreje Babiše (ANO) nebo SPD,“ míní.

Chce se proti takovému směřování ČSSD ozývat, kompromisy totiž už nikam nevedou. „Strana je mrtvá v případě, že bude dělat tyto kompromisy, buď vyhrají jedni, nebo druzí,“ míní. Neoficiálně prý informace o tlaku na své vyloučení zaslechl. „Jestli mě pan Hamáček vyhodí, tak to mi je zcela lhostejné,“ uvedl. Nezáleží mu ani na tom, jestli se jeho výroky bude zabývat některý ze stranických orgánů. „Já budu říkat to, co jsem teď řekl. Budu dělat politiku, kterou dělám. Protože žiji mezi obyčejnými lidmi. A jestli to budou řešit na klubu nebo nějakém grémiu, mě je to úplně lhostejné,“ dodal.

Jaroslav Foldyna:

 • Jaroslav Foldyna je poslancem od května 2010 (kromě mezidobí srpen až říjen 2013). Je také zastupitelem Ústeckého kraje (od 2016 a 2000 až 2012), byl i náměstkem hejtmana (2000 až 2004 a 2016 až 2018). Řadu let byl také zastupitelem Děčína (2003 až 2018).
 • Foldyna se narodil 26. června 1960 v České Lípě. Vyučil se lodním mechanikem, má státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a mezinárodního palubního operátora. Vzdělání si doplnil studiem na veřejnoprávní akademii v Ústí nad Labem a studiem pravoslavné teologie na olomouckém detašovaném pracovišti Prešovské univerzity.
 • V letech 1978 až 1991 zaměstnán u Československé plavby labsko-oderské v různých funkcích až po kapitána II. třídy, z toho jeden rok jako přístavní kormidelník v přístavu Hamburk. Poté pracoval u celní správy a městské policie v Děčíně a podnikal. Kromě toho byl asistentem poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona Lánského a pracoval jako asistent ředitele Palivového kombinátu Ústí.
 • Členem ČSSD je od prosince 1989, předtím byl kandidátem členství v KSČ. Zastával různé funkce v krajském vedení strany na Ústecku, byl tam volebním lídrem. Od loňského dubna do letošního března byl místopředsedou ČSSD.
 • Je jedním z představitelů platformy pojmenované Zachraňme ČSSD, kterou v lednu 2018 založili kritici vedení ČSSD (například Jiří Zimola, Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jiří Běhounek).
 • Foldyna v ČSSD patřil mezi kritiky předchozího vedení tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky a má blízko k Miloši Zemanovi.
 • Loni v květnu se dostal do sporu s některými straníky kvůli hádce s lidmi, kteří v Praze protestovali proti ruskému nacionalistickému motorkářskému klubu Noční vlci, jehož je Foldyna příznivcem.
 • Foldyna v minulosti proslul například jako kritik bombardování bývalé Jugoslávie letouny Severoatlantické aliance v roce 1999.
 • V poslední době vzbudil pozornost například účastí na setkání na zámku v Příčovech, kterého se zúčastnili mimo jiné i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, protiislámský aktivista Martin Konvička, místopředseda spolku Akce D.O.S.T Michal Semín i představitelé paramilitární organizace Zemská domobrana.
 • Řadu spolustraníků nedávno pobouřil výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, kdy by ji opustila sociální demokracie. Řekl to v rozhovoru pro server iDNES.cz., v němž také kritizoval některé členy nejužšího vedení strany, především ministry zahraničí Tomáše Petříčka a ministryni práce Janu Maláčovou. Předseda ČSSD Jan Hamáček pro Novinky.cz reagoval slovy, že Foldyna buď bude respektovat politiku a rozhodnutí ČSSD, nebo nebude jejím členem. Ministr zahraničí Petříček Deníku řekl, že všechny Foldynovy kroky z poslední doby jen ukazují, že se s programem a hodnotami strany otevřeně rozchází.
 • Jaroslav Foldyna je podruhé ženatý, má pět dětí.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!