Čtvrtek 12. prosince 2024, svátek má Simona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Folklorní sdružení požádalo o insolvenci. Miliony korun dluží desítkám subjektů

Česko

  9:00
PRAHA - Největší folklorní organizace v Česku požádala o insolvenci. Členové výboru Folklorního sdružení (FOS) návrh jednohlasně odsouhlasili poté, co se spolek dostal do milionových dluhů. Ačkoli vedení nedostatečně vykazovalo financování sdružení a dluhy se podle informací serveru Lidovky.cz počítají v milionech, vinu šéfové i nadále přikládají ministerstvům.

Předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica foto:  Dan Materna, MAFRA

Členové výboru Folklorního sdružení České jednomyslně rozhodli o podání návrhu na insolvenční řízení u Městského soudu v Praze. „Učinili tak na základě informací předsedy FoS ČR Zdenka Pšenici o dlouhodobě kritické ekonomické situaci, která vyvrcholila v průběhu druhého pololetí letošního roku totální neschopností sdružení dostát svým finančním závazkům vůči věřitelům i zaměstnancům,“ stojí v oficiálním prohlášení Folkorního sdružení. Podle vedení však nemá jít o likvidaci spolku.

Podle insolvenčního návrhu FOS přiznává například dluh více než 350 tisíc Svazu českých a moravských výrobních družstev nebo třeba více než čtvrt milionu Junáku. Kromě toho sdružení přiznalo i statisícové dluhy Ochrannému svazu autorů (OSA), 602 tisíc TOP hotelu Praha nebo téměř půl milionu Pragocongressu. V kolonce závazky však nejvíce vystupuje dluh vůči ministerstvu školství, který atakuje 6,5 milionu korun. Kromě velkých věřitelů pak ještě insolvenční návrh obsahuje desítky subjektů, kterým FOS dluží dohromady 322 500 korun. Pod insolvenčním návrhem je podepsán předseda sdružení Zdeněk Pšenica.

Server Lidovky.cz již dříve informoval, komu FOS dluží a jaké zkušenosti věřitelé s vedením organizace mají. Podle interních dokumentů, které má redakce k dispozici, podala řada věřitelů na sdružení žaloby či žádosti o exekuci.

ČTĚTE TAKÉ:

S finančními problémy se organizace potýká dlouhodobě. „Do vážných problémů se sdružení začalo dostávat s nástupem všeobecné hospodářské krize v roce 2008 a zejména pak v roce 2012, kdy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR velmi neočekávaně snížilo FoS ČR pravidelnou roční dotaci o 45 procent,“ vysvětluje situaci vrcholící insolvencí Pšenica. Na špatném hospodaření se podle něj rovněž podepsalo postupné omezování finančních zdrojů z členských příspěvků a darů.

Zastavení dotace

Folklorní sdružení ČR

  • nestátní nezisková organizace založená v roce 1990, spoluzakladatel České rady dětí a mládeže
  • funguje na principu kolektivního členství - celkem 16 regionálních folklorních sdružení, 412 folklorních souborů (více než 14 tisíc členů), více než 100 individuálních členů
  • téměř 80 procent členské základny tvoří děti a mládež do věku 25 let
  • pravidelně pořádalo tyto kulturní akce: celostátní soutěž dětských zpěváků lidových písní Zpěváček, Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark, Národní krojový ples v Praze atd.
  • sdružení získává prostředky z členských příspěvků (dospělý 150 korun, děti do 15 let 50 korun), grantových řízení ministerstev, krajů, měst a nadací, z propagace a darů

Jenže ministerstva k omezení dotací měla jasný důvod. Například letos z úřadu ministra Chládka do kasy spolku nedorazila ani koruna. Sdružení totiž včas nedodalo vyúčtování dotace za rok 2013.

Úsporná opatření? Neefektivní

K obdobné situaci došlo i u ministerstva kultury. Tam sice všechny administrativní náležitosti proběhly včas, kontrola však ukázala na pochybné praktiky při vyúčtování dotace. Folklorní sdružení totiž předložilo stejné projekty i ministerstvu školství a ministerstvu pro místní rozvoj. (více čtěte ZDE)

Vedení FOS se však brání. Je pravdou, že došlo k chybě ve vyúčtování dotace ministerstva pro místní rozvoj ze rok 2013. Tato chyba byla zjištěna kontrolou ministerstva a byla vedením sdružení vysvětlena jako omyl,“ stojí v dopise zaslaném redakci. „Jako lichá se jeví možnost vyvádění prostředků ze sdružení ve prospěch jiných právnických či fyzických subjektů,“ hájí vedení Pšenica.

Kvůli tíživé finanční situaci přistoupila organizace už dříve na řadu úsporných opatření - někteří zaměstnanci dostali výpověď, omezil se počet využívaných kanceláří a v neposlední řadě sdružení přestalo pořádat některé tradiční akce, třeba finále celostátní dětské pěvecké soutěže Zpěváček - Velké Losiny. Tato opatření ale vedení v listopadu vyhodnotilo jako neefektivní a nedostatečná.

Smyslem insolvenčního řízení má být ochrana před věřiteli a vytvoření podmínek pro možná řešení situace. „Bohužel však není možné, aby Folklorní sdružení ČR od 1. ledna 2015 garantovalo některé dosud platné výhody členství,“ vzkázal nepřímo Pšenica členským folkorním souborům a regionálním sdružením.

Autor:

Závist, strach i vztek. Mušlenčiny pohádky učí děti porozumět svým emocím
Závist, strach i vztek. Mušlenčiny pohádky učí děti porozumět svým emocím

Knížka Mušlenčiny léčivé pohádky přináší dětem kouzelné příběhy plné laskavosti a porozumění. Díky půvabným ilustracím, empatickému vyprávění a...