3. dubna 2012 11:22, aktualizováno  12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fond proti korupci chce zastavit zakázku ministerstva práce

Jaromír Drábek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Drábek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Nadační fond proti korupci se domáhá zrušení smluv ministerstva práce a sociálních věcí na zavádění nových informačních systémů. Podle fondu bylo nejen problematické, ale i předražené.

Inicioval proto návrh Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na zrušení smlouvy a jejích dodatků se společností Misrosoft, respektive Fujitsu Technology Solutions. Pokud by úřad návrhu vyhověl, stát by podle fondu ušetřil stamiliony.

K TÉMATU:

Nadační fond proti korupci tvrdí, že dvoumiliardová zakázka proběhla bez výběrového řízení. Ministerstvo podle něj pravděpodobně zneužilo dřívější smlouvu o spolupráci s firmou Fujitsu. Návrh k ÚOHS ale formálně směřuje proti ministerstvu vnitra, které má jako centrální zadavatel smlouvu z právního hlediska "na svědomí".

"Tady byl plně funkční software, který výplatu dávek řídil. Vyvíjel se 18 let, jeho dopracování by stálo jen desítky milionů," řekl člen správní rady fondu Stanislav Bernard. Místo toho však podle něj ministerstvo práce vypsalo zakázku za miliardy a zneužilo k tomu rámcovou smlouvu původně sloužící k jinému účelu.

Asi miliardu z částky měla poskytnout Evropská komise. "Je zcela jasné, že při první zevrubné kontrole komise dojde k tomu, že tuto miliardu neposkytne," podotkl Bernard. Komisi, stejně jako Microsoftu a Fujitsu, zaslal nadační fond dopisy, ve kterých svůj pohled na situaci vysvětluje.

"Je nutné, aby byla celá zakázka zrušena a bylo vyhlášeno nové výběrové řízení," uvedl za nadační fond Radim Jančura ze společnosti Student Agency, která v návrhu figuruje jako podavatel.

Schválně zdržoval

Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) podle fondu bránil zveřejnění celé smlouvy na nové informační systémy jednak proto, aby utajil předraženost zakázky, jednak protože chtěl získat čas. "Návrh na ÚOHS je totiž možné podávat do šesti měsíců od podepsání smluv," upozornil fond v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň se v ní připomíná, že už koncem února podal fond na Drábka, jeho náměstka Vladimíra Šišku a nezmámého pachatele trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace, přijetí úplatku a dalších skutků.

Ministerstvo reaguje

  • Ministerstvo upozornilo, že si kvůli smlouvě s Fujitsu nechalo udělat audit. "Podle jeho závěrů byl zvolený postup ministerstva v pořádku."
  • Podnět na prošetření postupu řeší Úřad na ochranu hospodářské soutěže na podnět KDU–ČSL již několik týdnů.
  • Zakázka byla zadána na základě výběrového řízení, které proběhlo v roce 2008.
  • Ministerstvo zveřejnilo na svých webových stránkách jak rámcovou smlouvu, tak i související dodatky smlouvy s firmou Fujitsu.
  • Zakázka od Fujitsu zajišťuje informační a komunikační technologie pro celý rezort (nejen zajištění systémů na úřadech práce). Tímto řešením ministerstvo ušetří jen v letech 2012 – 2014 více než 1,5 miliardy korun.
  • Pokud někdo tvrdí, že rozborem dokumentů dospěl k částce, která úspory popírá, pak k tomu mohlo dojít pouze tak, že byly sečteny veškeré náklady na technologie uvedené ve všech dodatcích, a to do roku 2015.
spaŠárka Pálková, rakRadek Kedroň
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Ruský tanker (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Ruský tanker (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Ruský tanker (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč