Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fond zahájil tažení proti korupci

Česko

PRAHA Jen tři státy na světě - ostrov Nauru a Marshallovy ostrovy, kde žije dohromady 76 tisíc obyvatel, a Česko - uznávají akcie na doručitele v listinné podobě. Tyto akcie jsou nejefektivnějším prostředkem korupce. Uvedl to Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci, při včerejším zahájení činnosti fondu.

„Zdůrazňuji, že jde o listinnou podobu, ne o zaknihované akcie, rozdíl si běžně lidé neuvědomují. Je jen jediný důvod existence akcií na doručitele v listinné podobě: padesát milionů na jediné akcii se pohodlněji podstrčí než bankovky v pěti kufrech,“ řekl Janeček.

Karel Janeček je ředitelem společnosti RSJ Algorithmic Trading, která patří mezi největší obchodníky s termínovanými kontrakty na burzách v Londýně, Chicagu i Frankfurtu. Její loňský obrat převýšil čtyři miliony miliard korun, z toho miliarda zůstala jako zisk.

Členy správní rady nadačního fondu jsou pivovarník Stanislav Bernard, herec Jan Kraus, bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák a ekonom Tomáš Sedláček. Nadace chce odměňovat lidi, kteří v oblasti veřejných rozpočtů odhalí korupci většího rozsahu. V této souvislosti bude poskytovat i právní služby. Současně chce jednat s politiky a prosazovat legislativní změny, které by korupci omezovaly.

První odměny za odvahu při odhalování korupčního jednání včera převzali dva kandidáti. Libor Michálek, bývalý ředitel Fondu životního prostředí, dostal půl milionu korun a právník Ondřej Závodský, který upozornil na neprůhledné zadávání zakázek v Zařízení služeb Ministerstva vnitra, získal sto tisíc korun. Oba kvůli svému jednání přišli o svá místa.

„Korupce je nejhorší forma krádeže, vadí mi už dlouho. Poslední kapkou byla povolební dohoda mezi ODS a ČSSD na pražském magistrátě,“ řekl Janeček.

Zahájení se zúčastnil i americký velvyslanec Norman Eisen. Vyzval politiky, aby prosadili taková opatření, která s korupcí skoncují. Korupce podle něj odrazuje zahraniční investory. „V životě nejde jen o prachy. Korupce nám žere svobodu,“ dodal Jan Kraus.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....