Úterý 5. listopadu 2024, svátek má Miriam
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fondy životního cyklu spoří na důchod

Česko

Spořit si na důchod pouze prostřednictvím penzijního připojištění podle odborníků nestačí. Kvůli nízkému úročení, danému tím, že penzijní fondy musí podle zákona investovat ultrakonzervativně, nemá cenu do něj vkládat vysoké částky, nebo dokonce celé úspory, a to platí zejména pro mladší střadatele. Vhodné je na jeho účet ukládat jen částku potřebnou pro přiznání maximální státní podpory.

Kromě toho není na škodu spořit pravidelně malé částky prostřednictvím fondů životního cyklu. V případě, že byste chtěli spořit větší částky, můžete si snáze zvolit investici přímo na míru.

Fondy životního cyklu na českém trhu nabízí hned několik společností, např. Investiční společnost České spořitelny, Pioneer, Conseq, Atlantik, ČSOB a ne zcela klasický produkt nabízí i CP Invest (umožňuje individuální nastavení).

Jedná se o smíšené podílové fondy, jejichž podstata spočívá ve změně struktury aktiv směrem od dynamické ke konzervativní. Zprvu se investuje hlavně do akcií, v posledních letech směřují investice především do dluhopisů. Počáteční fáze, která je orientována na tvorbu zisku, by měla být co nejdelší. Průměrný výnos se z dlouhodobého hlediska může pohybovat kolem 5 až 6 procent. Minimální pravidelná investice přitom bývá 500 korun.

„Výhodou a zároveň nevýhodou produktů životního cyklu je jejich jednoduchost. Investor se nemusí prakticky o nic starat, výběr fondů provede investiční společnost a k určenému datu ,zamkne‘ výnosy do konzervativních nástrojů. Kdo chce flexibilnější produkt, tomu to samozřejmě vyhovovat nebude,“ říká analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Ačkoli nejsou mezi produkty výrazné rozdíly, určité odlišnosti nalézt lze. „Jednou z nich je počet a délka jednotlivých fází produktu a poměr rizikových a konzervativních instrumentů v jednotlivých fázích. Dále může být odlišná možnost volby strategie,“ říká specialista oddělení produktového managementu finančněporadenské společnosti AWDČR Lukáš Buřík. Většina společností nabízí v rámci produktů životního cyklu méně i více dynamické (a tedy rizikové) varianty.

Konkrétní produkt je dobré vybírat nejen podle rizikového profilu, ale také podle výše vstupního poplatku a celkové nákladovosti. „V případě pravidelného investování lze u některých investičních společností využít různé způsoby úhrady vstupních poplatků - buď je předplatit, nebo pravidelně hradit z každé investice. Některé ale nabízejí jen jednu variantu,“ upozorňuje Buřík.

Podle Tůmy bývá levnější forma předplacení, ale v případě, že byste chtěli peníze dřív než za sjednaný počet let a investici odprodali, předplacený poplatek se nevrací.

Autor: