Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fontány stojí miliony korun

Česko

  11:17
PRAHA - Metropole žije z turistického ruchu, ale pražské památky budou brzy okoukané. Prahu by mohly oživit nové fontány, a ještě by to osvěžilo vzduch. Takto přemýšlí výtvarník David Černý, autor někdejších mimin na Žižkovské věži.

Vandalové v roce 1974 zničili Wimmerovu kašnu, která stála na Uhelném trhu. Dnes zde stojí již jenom kopie původního díla. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Černý je také iniciátorem pomalování bývalého ruského tanku na náměstí Kinských na růžovo. Na jeho místě tryská voda z moderní fontány.

V Praze existuje přibližně 250 fontán, kašen a pítek. Přesný počet není známý, protože některé jsou před zraky veřejnosti schovány na nádvořích soukromých palácových komplexů nebo institucí. První z nich začaly po zimě chrlit vodu už v dubnu.

Výtvarník Černý navrhuje vznik deseti nových fontán v historickém jádru Prahy, například na Betlémském náměstí. „Praze chybí díla současného umění, která budou trvale instalována na veřejných prostranstvích. Takovými díly nemusí být nutně pouze pomník,“ zamýšlí se Černý.

Provoz pražských fontán a kašen je náročný a nákladný. Technická správa komunikací, která se stará o pouhých dvanáct fontán a pítek, na jejich provoz a údržbu ročně vynakládá téměř dva miliony korun. Nejvíce vody, a to 2100 metrů krychlových, spotřebovalo pítko u Dětského domu. Většinu fontán spravují jednotlivé městské části, které je v posledních letech převzaly od Galerie hlavního města.

Pátý pražský obvod například dokončí nákladnou opravu barokní Medvědí fontány od sochaře a řezbáře Jeronýma Kohla. Smíchovskou radnici bude celková rekonstrukce stát téměř milion korun. Oprava se prodražila také díky tomu, že soše Neptuna někdo ukradl trojzubec. Vandalismem trpí mnoho kašen.

Kašny kdysi vznikaly v Praze jako zdroj pitné vody. Původně roubené nádrže stávaly na každém prostranství. Okázale vyzdobené kašny a fontány si stavěli bohatí šlechtici a měšťané v době renesance a baroka. V roce 1858 stálo v hlavním městě 440 kašen, z toho bylo 72 veřejných, ostatní soukromé.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!