20. prosince 2013 12:00, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Forejt přednáší etiketu jako JUDr., titul ale nikdy nezískal

Jindřich Forejt, šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Forejt, šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky | foto: Lidové noviny

PRAHA Ředitel protokolu prezidenta Jindřich Forejt si přivydělává jako učitel etikety. V materiálech, které jeho přednášky doprovázejí, přitom u jeho jméno stojí titul JUDr. Ve skutečnosti však práva ani jiný obor na vysoké škole nikdy nedostudoval.

O nejasnosti ohledně Forejtova titulu informoval server iDnes.cz. Svůj titul používá Forejt v komunikaci s médii a v životopise, kterým se prezentuje na stránkách agentury Aktuální paragrafy, u níž působí jako lektor etikety. Účastníky seminářů, kteří za šestihodinový kurz zaplatí přes dva a půl tisíce korun, láká na své kurzy jako "Forejt Jindřich, JUDr., ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky".

Například už v únoru 2008 vedl ve zmíněné agentuře coby JUDr. Jindřich Forejt seminář na téma etiketa, kde vyučuje chování, diplomacii, oslovování, nebo jak psát dopisy či pozvánky. Ve skutečnosti ale titul JUDr. nikdy nezískal.

Fotografie učebních materiálů, které získali účastníci kurzů s Forejtem.
Titul JUDr. Forejt uvádí i na materiálech pro účastníky kurzu etikety.

Titul JUDr. Forejt uvádí na materiálech pro účastníky kurzu etikety

Agenturu spojenou s Forejtovými přednáškami novinka zaskočila. "O tom jsme opravdu nevěděli, že pan Forejt nemá právnické vzdělání. Přitom musím říct, že jako školitel je mezi účastníky velmi oblíbený. Umí velmi zajímavě a poutavě přednášet," sdělil šéf agentury Pavel Chládek.

Forejt k pochybnostem o vysokoškolském vzdělání zatím mlčí. Mluvčí Hradu pouze uvedl, že Forejt ve svém životopise o vzdělání nelhal. Kromě toho také podotýká, že svou funkci zastává oprávněně.

Uvádí i druhou univerzitu

Ve svém životopisu Forejt zmiňuje dvě univerzity: Právnickou fakultu Karlovy univerzity, kam sice nastoupil, ale školu nedostudoval, a německou Ludwig-Maximilians Universität v Mnichově, kde však jako řádný student nikdy veden nebyl.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako ředitel protokolu Forejt na Hradě působí už od prezidentství Václava Klause. Po nástupu Miloše Zemana tam zůstal. Poutal pozornost médií třeba tím, že se často objevuje na oficiálních hradních fotkách z návštěv významných státníků v České republice.  Média ho právě kvůli jeho osobní všudypřítomnosti při takových událostech začala přezdívat „Forejt Gump“.

Byl to nejlepší protokolista za sto let, řekl Klaus

Svého někdejšího ředitele protokolu se dnes zastal exprezident Václav Klaus. "Nevím přesně, kolik má škol a které má doma, v cizině, které dokončil, nedokončil, to nevím. Myslím, že to byl nejlepší protokolista, jakého za sto let tato země měla," řekl Klaus novinářům při spuštění nové lanovky na Sněžku. Forejt zůstal ředitelem hradního protokolu i po nástupu prezidenta Miloše Zemana.

Forejt je podle bývalého prezidenta jedním z nejvzdělanějších lidí, jaké v životě potkal. "A kdyby náhodou každý desátý z našich vysokoškoláků byl tak vzdělaný jako pan Forejt, tak by to bylo bezvadné," dodal Klaus.

kysKateřina Sýsová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.