26. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nulová tolerance cizincům, hlásá boleslavský primátor. ‚O jeho kampani nepochybuji,’ reagoval místopředseda ODS

Pracovní návrh billboardu mladobolesvksého primátora Raduana Nwelatiho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní návrh billboardu mladobolesvksého primátora Raduana Nwelatiho. | foto: Twitter/A E D G

Mladá Boleslav / Praha Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS) na Facebooku v úterý zveřejnil v rámci své volební kampaně návrh billboardu, jehož slogan cílí především proti cizincům pracujícím v místní továrně Škoda Auto. Hlásá „nulovou toleranci cizincům“ a „Boleslav je Boleslaváků“. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky je forma v této kampani podružná věc a chápe, že Nwelati už k problémům s cizinci nechtěl mlčet.

„Chceš tu pracovat? Tak dodržuj pravidla! Jinak tě tu nechceme!“ pokračuje slogan na billboardu současného mladoboleslavského primátora, který letos poprvé kandiduje i do Senátu. Sám politik má syrské předky. Po vlně kritiky k původnímu textu o nulové toleranci cizinců přibyla věta „kteří nedodržují naše zákony“.

21.srpna 2018 v 22:43, příspěvek archivován: 24.srpna 2018 v 12:29

Zjevně reaguje na problémy, které s cizinci pracujícími převážně v továrně Škody Auto dlouhodobě řeší mladoboleslavští strážníci. „ De facto 90 procent přestupků, které řeší městská policie, páchají cizinci. Prakticky každá větší rvačka, každý větší opilecký mejdan jsou opravdu cizinci. A problém je, že my je pokutujeme a oni si z toho vůbec nic nedělají a pokračují dál. Myslím, že i vedení Škody Auto si to uvědomuje, a proto se rozhodlo, že nám začne poskytovat prostředky na vyšší úroveň městské policie,“ uvedl pro server Aktuálně.cz Nwelati.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky Nwelatiho kampaň zcela jasně míří na ty, kteří překračují zákony a v poslední době na Mladoboleslavsku dle policejních statistik působí velké problémy. „Narušování veřejného pořádku je tak časté, že o tom Raduan Nwelati nechce mlčet. V tom ho naprosto chápu. Formu pokládám v tomto směru za podružnou věc. Vůbec nepochybuji o tom, že se Raduan Nwelati problémem zabývá věcně a že jej chce vyřešit. S ohledem na jeho dosavadní působení v čele města, množství užitečných projektů a jeho osobnost vylučuji pochybnosti o tom, jak celou kampaň zamýšlel,“ sdělil serveru Lidovky.cz Kupka.

Vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera však odmítá, že by podíl cizinců zaměstnaných v podniku byl vysoký. Podle něj je na úrovni 10 procent. „Jedná se téměř jen o občany Evropské unie. Podle našich informací se protiprávní jednání našich zaměstnanců prakticky netýká,“ řekl pro server iDnes.cz Kotera.

V diskuzi pod facebookovým příspěvkem, ve kterém Nwelati svůj billboard představil, jej lidé za jeho kampaň chválí, ale i kritizují. Někteří ho obviňují z populismu a kampaň přirovnávají k programům extremistických hnutí. „Nulová tolerance cizincům?“ ptá se jeden z diskutujících Marian Rybčanskyj. „Ano, těm, kteří porušují pravidla, opíjejí se, znečišťují město, obtěžují hlukem… Nemám nic proti cizincům, kteří sem jezdí za prací, ale musí dodržovat pravidla a chovat se slušně. Pokud ne, tak pá…pá,“, reagoval na dotaz Nwelati.

ansAndrea Šebelová

Najdete na Lidovky.cz