Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fotbalový Baník se zřejmě vrátí na Bazaly, město tam může postavit nový stadion

Architekti PROJEKTSTUDIA David Kotek a Rudolf Müller navrhli ověřovací studii na kapacitu stadionu na Bazalech. Nový fotbalový stánek by měl pojmout 15 000 diváků. foto: Projektstudio

Fotbalový klub Baník Ostrava se v budoucnu zřejmě vrátí na legendární stadion Bazaly. Město chce v této lokalitě vybudovat nový stadion. Ověřovací studie, kterou si nechalo zpracovat, ukázala, že výstavba sportoviště je v původním areálu možná.
  12:40

Baník hrál na Bazalech svá domácí utkáni od roku 1959 až do roku 2015, kdy se fotbalisté museli přesunout na Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích, protože původní stadion už nevyhovoval.

Fungování fotbalistů a atletů ve společném zázemí je ovšem podle vedení města poměrně problematické a výhledově navíc počítá na stadionu s dalším rozvojem atletiky a do krajské metropole chce přilákat špičkové trenéry. Podle primátora je už nyní městský stadion na hranici svých kapacit.

Má se pro Baník Ostrava postavit nový stadion na Bazalech?

celkem hlasů: 598

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 24. června 2024. Anketa je uzavřena.

Ano, tam je Baník přece doma.531
Ne, ve Vítkovicích je to dobré.50
Ne, ať se postaví jiný moderní stadion pro fotbal i atletiku.17

Studii proveditelnosti výstavby nového stadionu na Bazalech si město zadalo v únoru. „Tato studie říká, že nepřišla na nic, co by bránilo fotbalový stadion postavit,“ uvedl primátor Jan Dohnal.

Architekti David Kotek a Rudolf Müller ze společnosti PROJEKTSTUDIO EUCZ navrhli ověřovací studii pro fotbalový stánek s kapacitou 15 000 diváků.

„Účelem studie bylo ověřit kapacitu stadionu na Bazalech. A zjistili jsme, že 15 000 lidí se sem vejde úplně skvěle! Geologické podloží je stavbě taky plně nakloněno – půjde to,“ uvedli na tiskové konferenci, kde projekt představili.

„Naším úkolem bylo technicky a prostorově ověřit, jestli je či není možné na Bazalech stavět a vymýtit rozličné fámy,“ řekl architekt Rudolf Müller.

„Fandové Baníku měli Bazaly za svůj domov padesát šest let, takže z historického a emočního hlediska je tamější lokalita jednou z nejlepších, co máme,“ doplnil.

„Závěr jednoznačně říká, že tam je možné dané dílo postavit. Nenarazili jsme na nic, proč by to nešlo,“ upozornil Müller.

S parkováním veřejnosti se nepočítá

Architekti při tvorbě studie vycházeli z požadavků Evropské fotbalové federace UEFA, aby stadion patřil do nejvyšší možné třídy. „Měl by být co nejvíce soběstačný,“ podotkl Müller. „Měl by si vyrábět elektřinu, využívat dešťovou vodu a geotermální energii. Měla by to být nejmodernější stavba, na níž by se jezdili dívat lidé z celé republiky.“

Odborníci museli brát v potaz i podmínky pro záchranáře a také to, aby byl stadion dobře dosažitelný městskou hromadnou dopravou. S parkováním pro veřejnost nepočítají.

„Dnes je všude ve světě trend parkoviště u městských stadionů nebudovat. Je to nesmyslná investice, když máte třeba třicet zápasů za rok. Lidé by měli dorazit hromadnou dopravou nebo pěšky, jak tomu bývalo i v minulosti,“ konstatoval Rudolf Müller.

Podle pravidel UEFA je však nutné mít u stadionu 150 stání pro zaměstnance, hráče, rozhodčí, delegáty... „My jich máme navrženo sto sedmdesát až sto osmdesát,“ uvedl Müller. „Kromě toho podle studie Moravskoslezského kraje i ve všední dny projíždí kolem Bazalů relativně málo aut, takže je možné zklidnění Českobratrské ulice. Zúžila by se na dva pruhy a v místě napojení na stadion by byl kruhový objezd, který by zajistil bezkolizní napojení na silnici.“

Cesta k Bazalům

Primátor podotkl, že celý proces je teprve na začátku a bude nutné připravit projekt. „Jsem rád, že ta studie vyšla. Cesta moje a cesta Baníku se dneska upíná k Bazalům,“ uvedl majitel klubu Václav Brabec.

„Další krok bude spočívat v tom, že město vypracuje podmínky architektonické soutěže, kterou bychom chtěli vyhlásit nejpozději do konce tohoto roku. Z ní vzejde návrh toho, jak stadion bude vypadat. Očekáváme, že by soutěž mohla proběhnout v první půlce příštího roku. Koncem roku 2026 bychom mohli mít projektovou dokumentaci v nějakém stupni povolování. Samotná realizace, pokud nenarazíme na nějaké nepředvídatelné komplikace, by mohla začít v roce 2027,“ řekl Dohnal.

Podle Brabce je zázemí pro fotbalisty ve Vítkovicích nevyhovující. „Baník jako jediný v republice hraje na atletickém stadionu. Všechno je uzpůsobeno atletice, ať už se jedná o novinářskou zónu, bufety, které jsou nedostatečné. Vzdálenost ze sektoru za brankou je taková, že nemohou fanoušci vůbec vidět, co se odehrává na druhé straně hřiště,“ uvedl Brabec.

Primátor Dohnal nevyloučil, že by stadion mohl mít i větší kapacitu, než s jakou pracovali autoři ověřovací studie. Podle něj se však větší stadion než pro 18 000 až 20 000 návštěvníků do lokality nevejde. „Osobně si myslím, že se budeme pohybovat někde kolem 17 000,“ uvedl Dohnal.

Předchozí zástupci města v roce 2013 odkoupili stadion ještě od bývalého majitele Baníku Petra Šafarčíka za zhruba 115 milionů korun a tím zachránili klub před krachem. Dalších přibližně 300 milionů korun stála přestavba stadionu na tréninkové centrum. To slouží teprve od roku 2019.

„Ano, šlo o investici a pro nás bylo v rámci udržitelnosti projektu, abychom co nejvíce z ní zachovali,“ uvedl Müller. „Nedotčená tak zůstanou dvě jižní tréninková hřiště.“

Václav Brabec potvrdil, že už dříve veřejně prohlašoval, že se bude na případné stavbě stadionu podílet. „Najít formu, jakým způsobem, to je otázka příštích měsíců, možná let,“ řekl Brabec.

Ani on nechce, aby stávající investice do tréninkového areálu, který převážně využívá Baník, přišly úplně vniveč. „Zřejmé ale je, že nynější tribuna pro čtyři sta lidí buď padne celá, anebo se její část využije pro stavbu nové, ale to teprve uvidíme,“ dodal majitel Baníku.

Bazaly, nová dominanta Ostravy

Rada města Ostravy zadala v únoru 2024 zpracování ověřovací studie v rámci zvětšení kapacity fotbalového stadionu na Bazalech. Autoři studie konstatují, že přestavba současného tréninkového centra na fotbalový stadion možná je.

Studie dále definuje možnou kapacitu a některé technické podmínky, předpokládá zastřešení plánovaných tribun Bazal s kapacitou pro 15 až 17 tisíc diváků. Zástupci města Ostravy a fotbalového Baníku Ostrava představili novinářům vizi nového stadionu, který by mohl vzniknout odhadem za 1,5 miliardy korun.

Nový stadion, situovaný v kopci nad centrem města, by měl být významnou pohledovou dominantou Ostravy, vhodně doplnit prostor a nekonkurovat unikátní radniční věži.

„Znovuzrození fotbalového stadionu na Bazalech přinese obnovení mezinárodních i domácích vrcholových fotbalových soutěží, současně bude zajištěno pokračování fungování Regionální akademie FAČR pro Moravskoslezský kraj a tréninkového centra Baníku Ostrava na Bazalech. Zastupitelstvu města bude předloženo memorandum pro výstavbu stadionu, a pakliže bude akceptováno, budou na projektu participovat spolu s městem také FC Baník Ostrava, Akademie FC Baník Ostrava, Fotbalová asociace České republiky a Vítkovice Aréna,“ popsala Gabriela Pokorná, tisková mluvčí města.

Studie navrhuje také zklidnění ulice Českobratrské, výstavbu nového kruhového objezdu, oboustranné rozšíření chodníků, zabývá se návrhem nového cyklopruhu a vybudováním nové zastávky pro posilové spoje v rámci utkání.

„Ve fázi návrhu je nemožné přesně stanovit výši nákladů,“ uvedli autoři studie, architekt David Kotek a Rudolf Müller z PROJEKTSTUDIO EUCZ. Vycházejí z podkladů fotbalového stadionu Malšovické arény v Hradci Králové, dokončeného v roce 2023. Ze zmíněného projektu odvodili orientační cenu.

„Je však reálné, že náklady budou nižší, neboť pracujeme s finanční rezervou. A samozřejmě předpokládáme i finanční účast FC Baník Ostrava, ale v tuto chvíli jsme na začátku projektu,“ doplnil Jan Dohnal, primátor města. (dmk)

2. prosince 2019

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!