Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fandění na fotbale je únosné. Soud zamítl žalobu nespokojených sousedů

Fanoušci týmu FK Studenec na výjezdu. foto: Facebook SK Studenec

Bubnování a hlasité fandění na vesnických fotbalových zápasech ve Studenci na Semilsku může podle rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové pokračovat. Soud v úterý zamítl žalobu u hřiště bydlících sousedů, kteří se domáhali ochrany před nadměrným hlukem z hřiště.
  17:54

Prvoinstanční Okresní soud v Semilech bubnování fanoušků Sportovního klubu Studenec na zápasech nepravomocně zakázal. Žádné ze stran sporu soud nepřiznal náhradu nákladů řízení.

Soudce Jan Fifka z hradeckého krajského soudu naopak při odůvodnění rozsudku uvedl, že hluk pronikající na pozemky žalobců není nepřiměřený obvyklým poměrům. „Že by to intenzitou nějakým způsobem zásadně přesahovalo únosnou míru, podle našeho názoru dovodit nelze. Žaloba nebyla důvodná,“ uvedl s tím, že také na jiných hřištích v regionu ve stejné soutěži se fandí i za použití hudebních nástrojů.

Spor soudy řeší přes čtyři roky, semilský soud o zákazu bubnování rozhodl v roce 2022. Následně se ke krajskému soudu odvolaly Sportovní klub Studenec i rodina bydlící u hřiště. Rodina proto, že semilský soud plně nevyhověl jejímu návrhu. Proti verdiktu krajského soudu je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sportovní klub Studenec rozhodnutí odvolacího soudu přivítal. „Jsme rádi, že vyhrál zdravý rozum. Máme velkou fanouškovskou základnu, můžou při našich zápasech dál legálně fandit,“ řekl předseda klubu Václav Vancl. Rozhodnutí soudu považuje za precedens. „Čekaly na to ostatní kluby, kde by tento problém mohl nastat,“ řekl.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Největší hluk je při zápasech A mužstva, které v uplynulé sezoně hrálo 1. A třídu, tedy druhou nejvyšší krajskou soutěž. „V uplynulé sezoně se odehrálo ve Studenci třináct zápasů. Průměrné návštěvy jsou přes 200 diváků, při výjimečných zápasech i přes 500. To pochopitelně vyvolá větší intenzitu fandění než na jiných hřištích, kde je do stovky diváků,“ řekl sekretář klubu Petr Junek. Kromě bubnování fanoušci klubu podle něj mají společné pokřiky, hymnu a chorály.

U soudu přítomný žalobce Ondřej Pokorný se k rozhodnutí soudu médiím nevyjádřil.

Soudce Fifka případ označil za skutkově i právně složitou kauzu, ke které soud vedl poměrně rozsáhlé dokazování. „Bylo přehráno mnoho různých audio a videonahrávek. Odvolací soud provedl i místní šetření při jednom z fotbalových utkání,“ uvedl. K původnímu rozsudku semilského soudu uvedl, že byl veden snahou situaci vyřešit, ale neodpovídal ustálené judikatuře.

Vesnická fotbalová utkání bývají mnohdy emotivní. To potvrdila i nedávná bitka při utkání šumperského okresního přeboru mezi fotbalovými týmy TJ Sokol Jestřebí a Tatran Písařov:

11. června 2024

Autoři: ,