Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalisté se těší také na trpaslíka

Česko

PRAHA Přestože čeští fotbalisté zatím v kvalifikaci na světový šampionát nezáří, úkol, který na ně zítra čeká, by pro ně měl být hračkou. Před utkáním v San Marinu s největším outsiderem celé kvalifikace je to výhoda i handicap zároveň – pro konfrontaci s fotbalovým trpaslíkem musí najít český tým dostatečnou motivaci. „Musíme hrát, jako by to bylo Slovensko. Není to přátelák, ale kvalifikace,“ upozorňuje stoper David Rozehnal.

Bude to blesková mise, která udělá tečku za letošním rokem. Včera se hráči sešli v Praze, dnes dopoledne odletí do San Marina, kde zítra od 20.30 nastoupí k utkání. „Není snadné na takový zápas hledat motivaci, ale nesmíme zapomenout, že jsou to pro nás povinné tři body,“ říká Zdeněk Grygera. Tajnou českou zbraní by se mohl stát i útočník anglického West Bromwiche Roman Bednář, kterého kouč Petr Rada včera narychlo povolal kvůli zranění Václava Svěrkoše. Spolu s gólmanem Jaroslavem Drobným a obráncem Michalem Kadlecem byl Bednář už třetím dodatečně nominovaným. „Bednář byl od začátku mezi náhradníky. Rozhodoval jsem se ještě mezi Papadopulosem a Slepičkou, ale přednost dostal on,“ vysvětluje Rada.

Pokračování na straně 21

Fotbalisté se těší také na trpaslíka

Dokončení ze strany 24

Český kouč bude mít kvůli hektickému programu nakonec na přípravu jen dva tréninky. „Bude to o tom, aby hráči soupeře nepodcenili a udrželi si koncentraci. Už jsem s nimi mluvil. Mají stejné odhodlání jako při minulých srazech,“ tvrdí Rada.

Jeho tým se poprvé po pěti letech bude během srazu chystat výhradně jen na utkání se soupeřem, jehož cílem není vyhrát, ale neprohrát vysokým rozdílem. „Těším se, chtěl bych vyhrát vyšším rozdílem. Ale je pravda, že na takový zápas s Anglií jsem se těšil víc,“ přiznává kapitán Tomáš Ujfaluši.

Představte si, že jako Rozehnal v neděli nastoupíte před šedesáti tisíci diváky v římském derby a ve středu vyběhnete na stadionek, kde se „tísní“ tisícovka fanoušků. „Svádí to k tomu, že si řeknete, že to půjde samo, ale na to bychom mohli doplatit,“ varuje hráč Lazia Řím.

Udržet koncentraci nebude jednoduché hned z několika důvodů. Čeští fotbalisté v listopadu hrají kvalifikaci jako jediní v Evropě a ještě na půdě nejhoršího týmu světa. „U mě rozhodně nehrozí, že bych se šetřil,“ slibuje Rozehnal. „Když nejsem zraněný, mám rád zápasovou zátěž.“

San Marino je však soupeř, se kterým by se zřejmě žádný český hráč nesetkal ani v přípravném utkání. Vždyť v devíti kvalifikacích uhrál pouze dvě remízy. „Bylo by špatně, kdybychom se San Marina báli, ale nesmíme tam jet s tím, že jim automaticky nastřílíme deset gólů,“ zůstává při zemi Ujfaluši. Jak vyhrát v San Marinu, si čeští fotbalisté vyzkoušeli loni v záři, kdy outsiderovi nasázeli tři góly. Tehdy u toho na hřišti bylo sedm hráčů ze současného kádru.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...